Syyskelit ovat houkutelleet rasteille

17.09.2019
Pyry Teerikoski suunnisti Huittisten Ratsastuskeskuksen lähimetsässä.

Syyskuun alussa suunnistettiin Vampulan harjulla Jussi Seppälän suunnittele-milla radoilla. Kangasmaasto houkutteli suunnistajia ja osallistujia oli runsaasti lähikunnista asti.
Viikkoa myöhemmin rasteja etsittiin lämpimässä syyskelissä Huittisten Ratsas-tuskeskuksen lähimetsässä. Ratamestarina oli Terhi Matintalo.
Viimeiset viikkorastit suunnistetaan sprinttinä Huittisten keskustassa tänään keskiviikkona.

Tuloksia
Harjun sorakuoppa 3.9.

Rata A 6,3km (Läht. 23, kesk. 0, hyl. 0) 1) Toivola Aleksi KemK, 36.46, 2) Järvenpää Antti Teekkarisuunnistajat, 37.06, 3) Teerikoski Petri LLuja, 43.32, 4) Salo Markus PunKu, 43.37, 5) Nummi Esko PunKu, 46.32, 6) Laakso Antero -, 48.16, 7) Loisa Kari HirvHe, 49.37, 8) Mäkelä Jussi -, 51.39, 9) Virtanen Kari Parma, 52.29, 10) Donner Isabella Teekkarisuunnistajat, 58.33, 11) Alanen Jussi LLuja, 1.00.08, 12) Mäkipää Veikko SuSe, 1.01.18, 13) Matintalo Terhi LLuja, 1.01.30, 14) Airasmaa Iina -, 1.05.19, 15) Teerikoski Kaisa LLuja, 1.05.22, 16) Äijä Antti -, 1.06.19, 17) Inkinen Mari LLuja, 1.07.11, 18) Vatka Lassi AlasRes, 1.09.50, 19) Helminen Heikki LoJa, 1.12.48, 20) Liesmäki Eija LLuja, 1.15.02, 21) Lehtinen Maija -, 1.48.11, 22) Haavisto Teemu WLM, 1.55.39, Ei aikaa: Uotila Ilkka SuSe.

Rata B 4km (Läht. 26, kesk. 0, hyl. 0) 1) Pullinen Juha Rasti -88, 35.37, 2) Toivo Marko -, 35.59, 3) Ketamo Juhani SuSe, 37.32, 4) Rantanen Heikki Alastaro, 39.20, 5) Vuolle Tapio AlasRes, 40.05, 6) Markula Kaisa LoJa, 40.25, 7) Saarinen Timo PunKu, 41.15, 8) Lehtinen Jouko KAK, 41.28, 9) Siuko Hannu SuSe, 42.43, 10) Vuorinen Pertti LLuja, 43.43, 11) Lehtiö Tarja LLuja, 44.02, 12) Arola Joona LLuja, 44.37, 13) Lähde Elisa -, 45.16, 14) Kuusela Pentti PunKu, 48.28, 15) Kuusela Pirjo PunKu, 48.34, 15) Hiirijoki Pentti SuSe, 48.34, 17) Salo Mervi -, 50.56, 18) Mikkola Mauno SuSe, 51.02, 19) Hirvelä Reijo -, 51.45, 20) Hevonkorpi Pekka -, 51.51, 21) Koivula Pauli SuSe, 56.22, 22) Ojala Antti TurSa, 56.57, 23) Vatanen Risto -, 57.39, 24) Haavisto Elma  LLuja, 1.03.01, Ei aikaa: Hirvelä Erkki -, Inkinen Heikki LLuja.

Rata C 3km (Läht. 22, kesk. 0, hyl. 0) 1) Järvenpää Antti Teekkarisuunnistajat, 21.47, 2) Sumiala Kari -, 30.30, 3) Hellsten Leena -, 32.41, 4) Ketola Tomi -, 32.44, 4) Hellsten Tauno Rasti88, 32.44, 6) Siuko Anja SuSe, 34.25, 7) Pietilä Pauli SuSe, 36.11, 8) Metsämäki Leena LLuja, 36.44, 9) Vahela Martti LLuja, 38.58, 10) Kohijoki Sakari PunKu, 41.10, 11) Kohijoki Liisa PunKu, 41.12, 12) Schönroos Tuija -, 48.44, 13) Kollin Pirjo LLuja, 48.46, 14) Mikola Oiva -, 50.58, 15) Ylijoki Olli PunKu, 1.03.17, 16) Lahti Ilkka LLuja, 1.10.55, 17) Kouttu Timo LLuja, 1.11.24, 18) Ahtinen Sirkka-Liisa -, 1.13.29, 19) Ahtinen Rauno -, 1.13.55, Ei aikaa: (nimetön) LLuja, (nimetön) SuSe, (nimetön) -.

Rata D 1,7km (Läht. 5, kesk. 0, hyl. 0) 1) Mäkelä Ella -, 13.39, 2) Alanen Jenny LLuja, 17.08, 3) Toivola Aapeli LLuja, 21.16, 4) Kurppa Kyllikki -, 27.25, 5) Teerikoski Lumi LLuja, 28.11.

Viikkorastit LLuja 10.09.

Rata A 7km (Läht. 5, kesk. 0, hyl. 0) 1) Teerikoski Kaisa LLuja, 1.02.08, 2) Teerikoski Petri LLuja, 1.05.51, 3) Isokallio Pauliina LLL, 1.25.14, 4) Toivo Marko -, 1.34.45, 5) Alanen Jussi LLuja, 1.47.30.

Rata B 4,6km (Läht. 14, kesk. 0, hyl. 0) 1) Laakso Antero -, 45.23, 2) Varjonen Lasse LLuja, 49.33, 3) Keskitalo Jukka PunKu, 53.41, 4) Saarinen Timo PunKu, 59.29, 5) Liesmäki Eija LLuja, 1.06.15, 6) Ojaniemi Pirjo -, 1.06.57, 7) Rantala Pekka SuSe, 1.09.40, 8) Vahela Martti LLuja, 1.10.00, 9) Hirvelä Reijo -, 1.13.11, 10) Kuusela Pirjo PunKu, 1.13.30, 10) Kuusela Pentti PunKu, 1.13.30, 12) Lehtinen Maija -, 1.27.14, 13) Savolainen Elina LLuja, 1.37.16, 14) Haavisto Teemu WLM, 1.49.47.

Rata C 2,4km (Läht. 20, kesk. 0, hyl. 0) 1) Arola Joona LLuja, 31.05, 2) Ketamo Juhani SuSe, 33.25, 3) Kujanpää Pekka -, 33.34, 4) Lehtinen Verneri LLuja, 33.35, 5) Potila Anu LLuja, 33.38, 6) Inkinen Heikki LLuja, 36.55, 7) Kohijoki Sakari PunKu, 39.11, 7) Kohijoki Liisa PunKu, 39.11, 9) Jääskeläinen Esko -, 39.30, 10) Vuorinen Pertti LLuja, 48.33, 11) Mikkola Mauno SuSe, 52.40, 12) Raunila Sanna -, 56.49, 13) Vatanen Risto -, 1.04.26, 14) Kouttu Timo LLuja, 1.12.22, 15) Lahti Ilkka LLuja, 1.19.39, Ei aikaa: Kankare Mikael LLuja, Nurmo Heikki PunKu, Pirttimäki Oiva -, Seppälä Kerttu -, (nimetön) -.

Rata D 1,3km (Läht. 1, kesk. 0, hyl. 0) 1) Teerikoski Pyry LLuja, 18.10.

Rata E 1km (Läht. 2, kesk. 0, hyl. 0) 1) Hällfors Aada ja Veeti -, 15.00, 2) Saarinen Joonas -, 15.24.

Urheilulajit: