Luja seuracup-historiansa parhaaseen sijoitukseen

11.09.2018
Seuracupiin osallistuneita lujalaisia.

Lauttakylän Luja sijoittui seuracupin mega-sarjan finaalien neljänneksi. Viime vuoden viides sija siis parani, ja samalla seura otti historiansa parhaan sijoituksen seuracupista. Sarjan voiton vei Pyhäselän Urheilijat.
Lujalta puuttui monista sarjoista urheilija, mutta muutamiin niistä saatiin kilpailija muiden lajien parista. Urjalassa kisatun finaalin jälkeen joukkue lähti vielä Tampereelle Ruotsi-maaotteluun, missä seuracup-urheilijat juoksivat kunniakierroksen Ratinan stadionilla.
Finaalijoukkueessa kilpailivat Robert Silenko, Juho Marttila, Frans Hakasuo, Henrik Lehtinen, joukkueen tsempparina palkittu Daniel Jalo, Severi Laine, Verneri Lehtinen, Kalle Koivunen, Sakari Mäkelä, Elmeri Kivipelto, Eerik Lehtinen, Aino Eno, Lilli Virtanen, Lotta-Maria Maine, Aino Lausniemi, Matilda Ojainmaa, Liina Laine, Emmi Pohjolainen, Inari Harjunmaa, Julia Kaa-salainen, Sanni Pihko, Aada Koivuranta, Anela Ljesnjanin, Elle Kariniemi, Siiri Mäkelä, Pinja Rintala, Eevi Pohjolainen, Ilona Koivuranta, Henna Kaunistola, Niilo Harjunmaa, Veeti Laine ja Frans Seppälä.

Tuloksia
Seuracupin Mega-sarja Urjala 1.9.2018
Kokonaiskilpailu (16): 1) PyU 379, 2) LaJy 362, 3) NoNo 346, 4) LLuja 306, 5) ÄhtU 285,5, 6) TammRy 283, 7) AlavU 277,5, 8) MaskKa 276,5, 9) UrjU 255, 10) IkU 254,5, 11) KaJu 250, 12) IFN 240,5, 13) IitPy 232,5, 14) IFÅsarna 196,5, 15) IFVOM 193,5, 16) KauhWi 133.
M17 200 m (16): 1) Robert Silenko LLuja 23,60.
M17 pituus (15): 1) Ville Toivonen ÄhtU 6,04, …5) Juho Marttila LLuja 5,13.
M17 kuula (14): 1) Niklas Hyvönen PyU 13,44, 2) Frans Hakasuo LLuja 13,44.
P15 kuula (16): 1) Patrick Jokela AlavU 13,32, 2) Henrik Lehtinen LLuja 12,94.
P13 1000 m (12): 1) Väinö Kontkanen PyU 3.08,04, 2) Daniel Jalo LLuja 3.19,01.
P13 korkeus (14): 1) Taavi Lauttamus KauhWi 1,52, …11) Severi Laine LLuja 1,24.
P13 moukari (13): 1) Aleksi Jokela TammRy 32,08, …11) Verneri Lehtinen LLuja 14,91.
P11 150 m (15): 1) Oskari Savolainen IkU 22,60, …5) Kalle Koivunen LLuja 23,47.
P11 1000 m (16): 1) Sakarja Koivisto NoNo 3.25,58, …12) Sakari Mäkelä LLuja 3.54,14.
P11 pituus (15): 1) Elmeri Kivipelto LLuja 3,94.
P11 keihäs (16): 1) Juho Kallio NoNo 33,23, …3) Eerik Lehtinen LLuja 30,97.
N17 200 m (16): 1) Vilma Mäki AlavU 25,89, …3) Aino Eno LLuja 27,72.
N17 pituus (15): 1) Kaisa Isokääntä KaJu 4,70, …9) Lilli Virtanen LLuja 4,30.
N17 kuula (14): 1) Vera Töppärä UrjU 12,10, …13) Lotta-Maria Maine LLuja 6,69.
T15 2000 m (15): 1) Pinja Kämi TammRy 7.13,38, …2) Aino Lausniemi LLuja 7.15,18.
T15 80 m aidat (13): 1) Sofia Raatikainen PyU 11,91, …11) Matilda Ojainmaa LLuja 14,56.
T15 seiväs (13): 1) Friida Kivistö KaJu 3,10, …13) Liina Laine LLuja 1,60.
T15 kuula (16): 1) Emmi Pohjolainen LLuja 10,20.
T15 1000 m kävely (12): 1) Annika Laulumaa LaJy 5.08,45, …3) Inari Harjunmaa LLuja 6.07,62.
T13 1000 m (15): 1) Riikka Jokinen PyU 3.14,74, …11) Julia Kaasalainen LLuja 3.53,58.
T13 60 m aidat (13): 1) Verna Vuorela LaJy 9,59, …6) Sanni Pihko LLuja 11,54.
T13 korkeus (16): 1) Lotta Metsärinta LaJy 1,44, …4) Aada Koivuranta LLuja 1,38.
T13 moukari (14): 1) Venla Mäki AlavU 31,51, …13) Anela Ljesnjanin LLuja 16,28.
T11 150 m (16): 1) Elle Kariniemi LLuja 21,77.
T11 1000 m (16): 1) Ellen Myllymäki MaskKa 3.25,22, …3) Siiri Mäkelä LLuja 3.34,36.
T11 pituus (16): 1) Leena Hakala UrjU 4,27, …12) Pinja Rintala LLuja 3,61.
T11 keihäs (16): 1) Nuppu Willman NoNo 28,43, …8) Eevi Pohjolainen LLuja 18,98.
T/P 16x60m sukkulaviesti (16): 1) Pyhäselän Urheilijat 2.21,31, …3) Lauttakylän Luja 2.22,34.

Urheilulajit: