Suksi luisti LujaCupin ja Satakunnan JunnuCupin kilpailuissa Huittisissa ja Sastamalassa

07.02.2018
Lujacupin toisen osakilpailun lähtöä odottavat Anni Hakasuo (vas.), Artem Nechepurenko, Oiva Hakasuo, Mette Häkkinen ja Eva Shepeta. (Kuva: Marika Pellonperä)

Neljän osakilpailun mittaisen LujaCupin talven toinen kilpailu hiihdettiin Kännölässä perinteisellä tyylillä 30.1.

Edellisen viikon vesisateet veivät luonnonlumen niin vähiin, ettei kisaa olisi ollut mitenkään mahdollista järjestää ilman latupohjalla olevaa tykkilunta. Tytöt jyräsivät pojat lähes joka ikäluokassa.

Lujan hiihdot jatkuvat Kännölässä tiistaisin, kun keliolosuhteet sen sallivat.

Satakunnan JunnuCupissa Sastamalassa lujalaiset nousivat palkintokorokkeelle neljässä sarjassa.

Samaan aikaan järjestetyissä HS-sprinteissä Elmeri Lehtinen voitti 14-vuotiaiden poikien kisan.

Sprinteissä hiihdettiin kolme erillistä erää, joiden yhteistulos ratkaisi kokonaiskilpailun.

Tuloksia, LujaCup E.J.Lehto 2/2018

N6 0.5 km: 1) Mette Häkkinen PunKu 2.45, 2) Eva Shepeta LLuja 5.17.

M6 0.5 km: 1) Oiva Hakasuo LLuja 4.19, 2) Artem Nechepurenko LLuja 5.07.

N8 1 km: 1) Anni Hakasuo LLuja 5.24.

M8 1 km: 1) Santeri Mäkelä LLuja 5.21, 2) Thomas Kariniemi LLuja 7.23.

N10 1.5 km: 1) Liina Laine LLuja 6.54, 2) Milja Kaapu PunKu 9.11, 3) Fanni Lehtonen LLuja 11.23, 4) Aino Toivola LLuja 12.51.

M10 1.5 km: 1) Sakari Mäkelä LLuja 7.18, 2) Rimo Turgan LLuja 9.18, 3) Samuel Salmela PunKu 9.22, 4) Veeti Häkkinen PunKu 11.06, 5) Daniil Belov LLuja 13.41.

N12 3 km: 1) Siiri Mäkelä LLuja 12.36.

M12 3 km: 1) Eemil Salmela PunKu 14.32, 2) Severi Laine LLuja 15.00.

N14 3 km: 1) Emmi Pohjolainen LLuja 10.58, 2) Jenny Nisu LLuja 13.00.

M14 3 km: 1) Niko Heikkinen PunKu 13.14, 2) Mikael Salmela PunKu 15.09.

Satakunnan JunnuCup 2/4, vapaa.

Tulokset:

M6 0.5 km: 1) Elias Lähde VsV 3.43.

N6 0.5 km: 1) Minttu Pääkkönen VsV 3.15.

M7 1 km: 1) Eemeli Hietaoja KankU 5.09, 2) Juho Kuuskoski KankU 5.25, 3) Santeri Mäkelä LLuja 5.29.

N7 1 km: 1) Milja Anttila NaVire 4.33.

M8 1 km: 1) Lukas Heinonen RaLu 4.18.

N8 1 km: 1) Olga Kauko RaLu 4.47.

M9 2 km: 1) Niklas Lehtinen RaLu 7.07, …7) Rimo Turgan LLuja 10.33.

N9 2 km: 1) Anni Rohila RaLu 7.06.

M10 2 km: 1) Matias Tiira RaLu 6.50, …4) Sakari Mäkelä LLuja 7.45.

N10 2 km: 1) Liina Laine LLuja 7.02, 2) Inka Kuusiluoma ParkU 7.33, 3) Kerttu Anttila NaVire 7.35.

M11 3 km: 1) Luukas Lehtinen RaLu 9.25.

N11 3 km: 1) Siiri Laino KankU 9.31, 2) Emilia Helmi NoNo 9.39, 3) Maija Vuori NaVire ja Siiri Mäkelä LLuja 10.04, …10) Aada Alanen LLuja 17.37.

M12 3 km: 1) Verneri Lehtinen LLuja 9.34, 2) Henri Saunaluoma KankU 9.53, 3) Leo Fabig NoNo 10.06, …5) Severi Laine LLuja 12.10.

N12 3 km: 1) Venla Lehtonen UUra 9.48.

HS-cup sprintit, vapaa

M13 1.2 km: 1) Juhana Siivonen RaLu.

N13 1.2 km: 1) Lotta Sjöblom NaVire, …5) Jenny Nisu LLuja.

M14 1.2 km: 1) Elmeri Lehtinen LLuja, 2) Kosti Saine KankU, 3) Topias Salminen NoNo.

N14 1.2 km: 1) Nina Välimäki VsV.

M15 1.2 km: 1) Joni Lehtinen JäJä.

N15 1.2 km: 1) Ada Mäkinen NoNo.

M16 1.2 km: 1) Salomon Koivisto NoNo.

N16 1.2 km: 1) Lisa-Sofie Fabig NoNo.

Urheilulajit: