Jalometallia piirihuipentumaviesteistä

04.09.2012

Lauttakylän Luja otti 10 piirinmestaruusmitalia piirihuipentumaviesteissä Sastamalassa 27.8. Voiton nappasivat P11-sarjan pojat 4x600m:llä (Robert Silenko, Lauri Ruohomaa, Matias Kylväjä, Joona Mäntylä), P9-sarjan pojat 4x400m:llä (Erkka Maine, Henrik Lehtinen, Elmeri Lehtinen, Nuutti Murtojärvi) sekä T13-sarjan tytöt 4x100m:llä (Veera Matintalo, Fanni Kaasalainen, Marika Haavisto, Janna Häihänen).
Kansallisissa Varstakisoissa Urjalassa 26.8. Jere Salo voitti keihään tuloksella 66,26. Henrik Lehtinen oli kolmas pituudessa tuloksella 3,28.

Kans. Varstakisat, Urjala 26.8.2012:
M22 Keihäs(2) 1. Jere Salo Lauttakylän Luja 66,26 2. Artturi Mäkelä UrjU 54,67.
P9 40 m(7) 1. Erik Heikkilä UrjU 7,05 2. Tomas Lanki TammRy 7,07 3. Teemu Palonen PirkkP 7,22 4. Elmeri Lehtinen LLuja 7,39 5. Henrik Lehtinen LLuja 7,46.
P9 Pituus(11) 1. Jesse Tuki HumppY 3,43 2. Vili Välimäki UrjU 3,43 3. Henrik Lehtinen LLuja 3,28 10. Elmeri Lehtinen LLuja 2,95.               
Piirihuipentumaviestit, Sastamala 27.8.2012:
P15 4 x 100 m (7): 1) Kankaanpään seudun Leisku 53,70 2) Porin Tarmo 54,98 3) Noormarkun Nopsa 55,70 … 5) Lauttakylän Luja 58,07 (Aaron Bondfolk, Joonas Pluuman, Tuukka Mäkinen, Olli Koivuniemi)
  P15 4 x 800 m (5): 1) KsL 10.26,6h 2) Nakkilan Vire 10.40,8h 3) LLuja 10.51,4h (Tuukka Mäkinen, Joonas Pluuman, Aaron Bondfolk, Olli Koivuniemi)
P13 4 x 100 m (8): 1) NoNo 53,70 2) Säkylän Urheilijat 54,35 3) Vammalan seudun Voima 54,72 4) LLuja 57,36 (Hermanni Hakasuo, Oskari Kärki, Topi Viljanen, Tuukka Kenni)
  P13 4 x 600 m (5): 1) SäkU7.21,54 2) VsV 7.47,91 3) LLuja 8.08,87 (Topi Viljanen, Hermanni Hakasuo, Tuukka Kenni, Oskari Kärki)
  P11 4 x 50 m (12): 1) NoNo 29,16 2) Porin Yleisurheilu 29,45 3) KsL 29,58 4) LLuja 29,63 (Robert Silenko, Eemil Kaasalainen, Luukas Kivipelto, Matias Kylväjä)
  P11 4 x 600 m (13): 1) LLuja 8.07,89 (Robert Silenko, Lauri Ruohomaa, Matias Kylväjä, Joona Mäntylä) 2) VsV 8.17,15 3) Porin Yu 8.18,43.
  P9 4 x 50 m (12): Erä 1 1) NoNo 31,46 2) LLuja 34,43 (Erkka Maine, Henrik Lehtinen, Elmeri Lehtinen, Nuutti Murtojärvi) 3. NaVi 34,75.
  P9 4 x 400 m (11): 1) LLuja 5.37,68 (Erkka Maine, Henrik Lehtinen, Elmeri Lehtinen, Nuutti Murtojärvi) 2) NoNo 5.37,94 3) VsV 5.44,36.
T15 4 x 100 m (6): 1) NoNo 52,45 2) VsV 55,04 3) Porin Yu 55,58 4) LLuja 58,55 (Pinja Koivumäki, Annika Savolainen, Pihla Kankaanpää, Anna Mäkelä)
  T15 4 x 800 m (3): 1) NoNo 11.37,3h 2) Porin Yu 11.47,6h 3) LLuja 12.31,1h (Annika Savolainen, Anna Mäkelä, Pinja Koivumäki, Pihla Kankaanpää)
T15 4 x 80 m aj (3): 1) NoNo 51,83, 2) VsV 57,47, 3) LLuja 1.01,67 (Annika Savolainen, Pihla Kankaanpää, Pinja Koivumäki, Anna Mäkelä)
T13 4 x 100 m (11): 1) LLuja 55,29 (Veera Matintalo, Fanni Kaasalainen, Marika Haavisto, Janna Häihänen 2) Kokemäen Kova-Väki Yleisurheilu 55,56 3) SäkU 56,10.
T13 4 x 600 m (8): 1) KK-V 7.57,48 2) Porin Yu 8.05,07 3) LLuja 8.16,05 (Veera Matintalo, Janna Häihänen, Fanni Kaasalainen, Aili Mäkelä
  T13 4 x 60 m aj (5): 1) SäkU 45,94 2) LLuja 51,57 (Janna Häihänen, Veera Matintalo, Fanni Kaasalainen, Aili Mäkelä) 3) KsL 52,58.
  T11 4 x 50 m (18): 1) VsV 28,81 2) Euran Raiku 30,11 3) NoNo 30,19 … 9) LLuja 32,64 (Henna Kaunistola, Lotta-Maria Maine, Maria Laineenoja, Aino Eno)
  T11 4 x 600 m (13): 1) VsV 8.19,94 2) Ulvila Sport Team 8.39,23 3) SäkU 8.45,11 … 6) LLuja 9.05,18 (Lotta-Maria Maine, Hanna Nisu, Anna Koski, Aino Eno)
  T9 4 x 50 m (18): 1) EuRa 33,59 2) SäkU 34,19 3) VsV 34,31 4) LLuja 34,59 (Matilda Ojainmaa, Olivia Kärki, Aino Lausniemi, Jenni Häihänen)
  T9 4 x 400 m (17): 1) EuRa 5.32,68 2) NoNo 5.50,11 3) VsV 5.54,39 4) LLuja 6.00,18 (Jenni Häihänen, Aino Lausniemi, Emmi Pohjolainen, Olivia Kärki)

Urheilulajit: