Päivi Mäkelä yksi Rautaveden ykkösista

03.11.2019

Liikuttavia edustava huittislainen Päivi Mäkelä juoksi voittoon Rautaveden Maraton -tapahtuman N50-sarjan kymmenellä kilometrillä. Hänen aikansa Sastamalassa oli 49,34.

Tulokset
M maraton 42.2 km:  1) Jukka Nurminen   2.47.14, 2) Thomas Ramstedt IF Fyren  2.56.32, 3) Juhani Yli-Marttila Team Rahola  3.20.56, 4) Antti Järvinen Liikuttavat  3.48.22, 5) Marcus Kivi   3.50.01, 6) Lauri Sinisalo Team Rahola  3.53.30, 7) Jari Huhtala 100mc  4.16.59, 8) Hannu Riihiaho   4.53.31, 9) Juha Miettinen Turku  5.10.20.

M40 maraton 42.2 km  1) Marko Järri Liikuttavat  2.56.43, 2) Pasi Helin FMR  3.42.19, 3) Marko Martikainen Kenttäurheilijat-58  3.48.23 4) Antti Aaltonen NoCanDo  4.01.51, 5) Jari Nieminen Team Rahola  4.05.09, 6) Asko Malkamäki   4.32.30, 7) Petri Kasurinen SOK  4.33.51, 8) Antti Lahti Sasky  4.55.21, 9) Mika Hämäläinen   5.01.22, 10) Sixto Alvin Ibarra   5.03.23, 11) Toni Koskinen Stokiksen seisojat  5.35.03.

M50 maraton 42.2 km  1) Timo Kauppila Ylöjärven Urheilijat  3.27.41, 2) Antti Harjunmaa   3.35.54, 3) Ari Ilola Forssan Salama  3.43.48, 4) Eero Pouru Kylmäkosken Veikot  3.52.35, 5) Jouni Jaakola Team Huumori  3.54.46, 6) Juha Mäkelä Toijalan Vauhti  3.55.50, 7) Erkki Itkonen Hämeenlinnan Tarmo  3.57.56, 8) Jarkko Knuutti KJV  3.58.03, 9) Jyrki Lähteenmäki Tampereen maratonklubi ry  4.07.39, 10) Jari Rauhala Nautiskelijamaratoonarit ry, Nami  4.10.05, 11) Pasi Sandholm Liikuttavat  4.17.06, 12) Kari Haukkala Häjyt Seinäjoki  4. 18.38, 13) Petri Mononen Team Rahola  4.18.56, 14) Timo Herrala Nami 4.23.36, 15) Rainer Hassi A-Koitto,Tampere  4.45.47, 16) Jari Lintukangas Ypäjä  5.19.46, 17) Petri Alkiora Polamk  5.20.42, 18) Jouni Jaakkonen 100mc  5.26.04, 19) Tapio Metso Stokiksen seisojat  5.35.03, 20) Pekka Mononen 100mc.fi  5.36.45.

M60 maraton 42.2 km  1) Olavi Kuja-Lipasti Häjyt  3.38.04, 2) Erkki Halkivaha Oripään Vesa  4.13.12, 3) Timo Pyykkönen Wihan kilometrit  4.47.54, 4) Jukka Rönkä Raahen maitohapot  4.56.03, 5) Antero Holma Alahärmän Kisa  4.56.21, 6) Tapani Välimäki   5.44.08, 7) Tapio Koivu Team Raju  5.52.23.

M70 maraton 42.2 km  1) Mikko Heiniö FMR  3.57.51, 2) Pertti Kalliola FMR  4.49.19, 3) Unto Stenroos 100mc/ Country Club  5.56.00.

N maraton 42.2 km  1) Elina Junnila Country Club  3.33.22, 2) Anne Halkivaha Team Raju  3.49.03, 3) Iida Sinisalo Team Rahola  3.53.29, 4) Elina Liuha Karkku  4.09.43, 5) Maija Henttonen Puusepänliike Henttonen Ky  4.09.50, 6) Anna-Leena Korhonen   4.14.23, 7) Julia Karjalainen   5.01.15

N40 maraton 42.2 km  1) Milla Köynnös   3.55.45, 2) Anna Tomula Pori 4.02.15, 3) Anu Ossberg Team Rahola  4.18.56, 4) Irene Paajanen 4. 40.17, 5) Katja Koivulahti   4.45.31.

N50 maraton 42.2 km  1) Anne Silvan   4.09.45, 2) Pia Auvinen 100mc.fi  4.20.19, 3) Helena Pajula Ypäjän Yllätys  4.27.11, 4) RitvaVallivaara-Pasto 100mc  5.26.04,

Sarja 90 kg 42.2 km  1) Pirkka Kuusela   4.15.54, 2) Riku Rantanen Red Barons  4.27.31, 3) Joonas Korpela Nostelema  5.06.47, 4) Tapio Jokinen Nokian Renkaat Oyj  5.12.29.

M puolimaraton 21.1 km  1) Wili Hukkanen Kalaneuvos  1.31.37, 2) Matti Helén TuUL  1.32.06, 3) Jarno Tuominen   1.43.11, 4) Henri Nurminen   1.45.32, 5) Tapani Mattila Nellimin Pyry  1.46.43, 6) Johannes Harjula Telilän Sähkötyö Oy  1.49.31, 7) Pekka Telilä Telilän Sähkötyö Oy  1.49.31, 8) Jouko Arkkola Isokyrö  1.57.15, 9) Kevin Kivi   2.12.22, 10) Petteri Rautuma Wertsin Wipeltäjät  2.30.15

M40 puolimaraton 21.1 km  1) Antti Mattila Helsingin Juoksijat  1.24. 18, 2) Ari Mäkiranta Vantaa  1.24.40, 3) Yrjö Paananen Tampereen palokunnan urheilijat  1.34.49, 4) Miikka Naskali Tottijärven Nousevat Tähdet  1.40.04, 5) Jarmo Pouru Kiikka  1.42.02, 6) Alar Kolga   1.48.02, 7) Markku Laukka T8  1.50.53.

M50 puolimaraton 21.1 km  1) Timo Kolkkava Vaajakosken Kuohu  1.34.55 2) Petri Litmanen Teisko Triathlon  1.40.25, 3) Jukka Manner Team Raju  1.41.41, 4) Petri Asikainen Espoo  1.46.31, 5) Jouni Hakala RaiKu  2.02.22, 6) Jari Kurvinen Team Rahola  2.19.25, 7) Simo Kataja-aho Team Rahola  2.19.25.

Miehet 60 vuotta 21.1 km  1) Markku Virta Loimaan Leisku  1.31.39, 2) Heino Aalto Hollola  1.33.42, 3) Hannu Kuosmanen Mäntylahden Veto 1.36.11, 4) Jaakko Rouhiainen Teivo Stayers  1.47.30, 5) Juhani Kortelahti Punkalaidun  1.47.36, 6) Timo Maunula Valkeakosken Haka  1.52.28, 7) Tapio Aalto Tampere  1.55.20, 8) Erkki Kytönen CMI Oy Ltd  2.03.06, 9) Juhani Vuorenmaa Häjyt  2.18.20, 10) Hannu Majamaa Kankaanpää  2.28.46, 11) Paavo Saari Häjyt  2.32.14.

N puolimaraton 21.1 km  1) Marianne Viitamaa Vammalan seudun Voima  1.38.25, 2) Ellinoora Reivilä Tampereen maratonklubi  1.53.11, 3) Liisa Laikko Liikuttavat  1.53.40, 4) Marianne Palmu TuUL  1.55.16, 5) Laura Punkka   2.02.17, 6) Naomi Mäki-Soini KJV  2.05.13, 7) Linnea Tokola   2.07.14, 8) Elina Vanne   2.11.02, 9) Maiju Kivi   2.14.32, 10) Pia Rannikko Telia runners  2.22.00, 11) Anna Rämö   2.36. 41, 12) Stefanie Lavan Rovaniemen Pähkähullut  2.37.22, 13) Katinka Sarjanoja   3.24.02.

N40 puolimaraton 21.1 km  1) Anna Kuitunen   2.09.14, 2) Pippa Laukka Aava Virta  2.13.40,.

N50 puolimaraton 21.1 km  1) Minna Nurro Team Rahola  2.18.07, 2) Kirsi Tuomisto-Kataja-aho Team Rahola  2.19.27, 3) Saija Nuotiomaa  2.35.59,

N60 puolimaraton 21.1 km  1) Merja Laihonen   2.26.28,

Miehet 10 km  1) Janne Niemi Janakkalan Jana  36.04, 2) Joonas Kuisma Tampereen Maratonklubi  36.48, 3) Otto Niemelä Teivo Stayers  37.06, 4) Juha Nyyssönen Kylve  37.30, 5) Aki Niemi Teivo Stayers  37.48, 6) Samuli Kero Vammalan seudun Voima  38.07, 7) Juha-Pekka Koivula Sastamala  40.11, 8) Iiro Suppula Kuoreveden Kärki  42.50, 9) Lauri Hämeen-Anttila Helsinki  45.35, 10) Eelis Harjunmaa Tampereen Pyrintö  48.57, 11) Ilkka Hannelius Rauma  50.12, 12) Teppo Oras OP Sastamala  54.08, 13) Eero Honkamäki Telilän Sähkötyö Oy  54.38, 14) Mikael Rajala Telilän Sähkötyö Oy  54.40, 15) Tero Mustalahti Telilän Sähkötyö Oy  55.11, 16) Janne Virtanen Telilän Sähkötyö Oy  58.21, 17) Mauri Huhtakangas Telilän Sähkötyö Oy  1.20.37.

Naiset 10 km  1) Minna Haka-Risku Vammalan seudun Voima  39.44, 2) Veera Mattila Vammalan seudun Voima  45.17, 3) Pauliina Koivuniemi Vammalan seudun Voima  47.56, 4) Ilona Lampila Vammalan seudun Voima 49.01, 5) Sanna Tuppurainen   52.38, 6) Kaisa Teerikoski Huittisten Seudun Ratsastajat  52.51, 7) Soila Myllymäki   54.33, 8) Tia Palomäki OP Sastamala  54.51, 9) Mari Heikkilä TriVA Team  55.20, 10) Outi Lepistö Jumesniemen Juoksijat  55.53, 11) Johanna Jokinen   55.58, 12) Karoliina Mäkinen TT226  57.24, 13) Minna Mäkelä   57.26, 14) Siiri Lehto tt226  58.34, 15) Tanja Lappalainen Trösa Edanö IBK  55.28, 16) Susanna Mäntylä   1.00.03, 17) Maija Bondar   1.00.11, 18) Anna Leppäniemi Telilän Sähkötyö Oy  1.03.51, 19) Anni Liemola OP Sastamala  1.06.29, 20) Kaisa Heino Huittisten Seudun Ratsastajat 1.06.49, 21) Laura Seppä OP Sastamala  1.09.45, 22) Katja Saari Telilän Sähkötyö Oy  1.11.27, 23) Maarit Lähteenmäki   1.15.47.

Miehet 50 vuotta 10 km  1) Hannu Virtanen Kunto-Pirkat  41.53, 2) Hannu Kaunisto SASKY  46.07, 3) Aki Seppänen   46.34, 4) Jukka Majander Hämeenlinnan Tarmo  46.41, 5) Ilkka Vakkuri KanKu  50.47, 6) Hannu Nikkilä Tyrvää  51.47, 7) Timo Lepistö   51.51, 8) Seppo Lehtomäki   54.25, 9) Juha Pakkanen PIR-HI  54.26, 10) Jari Rantala  59.41, 11) Keith Montalvo   1.09.12.

Naiset 50 vuotta 10 km  1) Päivi Mäkelä Liikuttavat  49.34, 2) Tuula Majander Hämeenlinnan Tarmo  50.40, 3) Marjo Tossavainen Tampere  52. 15, 4) Katriina Laurila Vammalan seudun Voima  53.11.

Kuntokymppi 10 km  1) Ilkka Hurmansalo Koneistamo Valtsu Oy  43.19, 2) Jaakko Sundberg   48.51, 3) Soini Virtanen Nummela  55.20, 4) Markus Huhdanpää Koneistamo Valtsu Oy  57.08, 5) Jukka Hurmansalo Koneistamo Valtsu Oy  57.38, 6) Aki Järvelin   57.45, 7) Heini Halme 58.45, 8) Lauri Mäkelä   58.45, 9) Samuli Rantala   59.40, 10) Petri Huhdanpää Koneistamo Valtsu Oy  1.00.26, 11) Jari Heinonen   1. 02.33, 12) Tapio Karttunen Huittinen  1.05.18, 13) Kaisa Leander
Huittisten Seudun Ratsastajat  1.06.06, 14) Tanja Lähteenmäki   1.09. 12, 15) Tuomo Tikka   1.21.03.

Sarja 100 kg 10 km  1) Jan Mäntyharju Porukkalenkit  55.36, 2) Juho Koskinen   55.47, 3) Kari Kytönen Kaarina  1.06.20, 4) Timo Hannelius Rauma  1.20.25.

Urheilulajit: