Timantti Otto Ahlforsille

11.07.2019

Timanttikisoissa Sastamalan Keskusurheilukentällä aidon timantin voitti Otto Ahlfors, joka juoksi sata metriä aikaan 10,54.

Lauttakylän Lujan ja Vampulan Urheilijoiden nuoret kisasivat mainiosti Sastamalan Keskusurheilukentällä järjestetyissä Timanttikisoissa. Lujan Jere Salo heitti kultaa miesten keihäässä. Olivia Kärki juoksi kultaa T13-sarjan 60 metrillä ja hyppäsi pronssia T15-sarjan pituudessa. Siiri Mäkelä ponkaisi hopealle T13-sarjan korkeudessa.

 

Tulokset 6.7.
M 100m 1) Otto Ahlfors IkaalU 10,54, 2) Heikki Nieminen JanJa 11,01, 3) Tommi Mäkinen HKV 11,06, 4) Eero Helppolainen PorinTa 11,14, 5) Joel Turkka TampPy 11,15, 6) Markus Jutila TampPy 11,22, 7) Heikki Äijälä NousSu 11,24, 8) Tommi Eerola EsboIF 11,26
Alkuerät: Erä 1 (+1,4) 1) Heikki Nieminen JanJa 11,08, 2) Joel Turkka TampPy 11,21, 3) Markus Jutila TampPy 11,31, 4) Aleksi Hakanen LauttLu 11,63, 5) Mikko Mäkipää IkaalU 11,76, 6) Aleksi Nieminen PorinTa 12,08, 7) Mikhail Paramonov 12,09, 8) Kalle Lahtinen TampPy 12,35. Erä 2 (+0,8) 1) Otto Ahlfors IkaalU 10,68, 2) Tommi Mäkinen HKV 11,02, 3) Eero Helppolainen PorinTa 11,16, 4) Heikki Äijälä NousSu 11,30, 5) Tommi Eerola EsboIF 11,43, 6) Jaakko Linnus TampPy 11,78, 7) Ari Mahmoudian TampPy 12,63, 8) Pyry Iltanen TampPy 13,09.
Loppukilpailu: (+1,1) 1) Otto Ahlfors IkaalU 10,54, 2) Heikki Nieminen JanJa 11,01, 3) Tommi Mäkinen HKV 11,06, 4) Eero Helppolainen PorinTa 11,14, 5) Joel Turkka TampPy 11,15, 6) Markus Jutila TampPy 11,22, 7) Heikki Äijälä NousSu 11,24, 8) Tommi Eerola EsboIF 11,26.

M 400m 1) Asseri Välimäki NoormNo 49,61, 2) Joel Turkka TampPy 49,96, 3) Eemeli Välimäki NoormNo 50,32, 4) Elias Jrad KU-58 50,71, 5) Heikki Äijälä NousSu 50,76, 6) Robert Silenko LauttLu 51,28, 7) Jouko Juntunen TampPy 51,76, 8) Markus Hurri LiedPa 52,09, 9) Aleksi Hakanen LauttLu 53,03, 10) Jaakko Linnus TampPy 53,20, 11) Kalle Lahtinen TampPy 54,86, 12) Patrik Järvinen TampPy 56,44, 13) Jere Raunio HKV 56,52, 14) Niko Mikkola PorinYU 58,70, 15) Pyry Iltanen TampPy 1.02,03
Erä 1 1) Robert Silenko LauttLu 51,28, 2) Aleksi Hakanen LauttLu 53,03, 3) Jaakko Linnus TampPy 53,20, 4) Patrik Järvinen TampPy 56,44, 5) Jere Raunio HKV 56,52, 6) Niko Mikkola PorinYU 58,70, 7) Pyry Iltanen TampPy 1.02,03. Erä 2 1) Asseri Välimäki NoormNo 49,61, 2) Joel Turkka TampPy 49,96, 3) Eemeli Välimäki NoormNo 50,32, 4) Elias Jrad KU-58 50,71, 5) Heikki Äijälä NousSu 50,76, 6) Jouko Juntunen TampPy 51,76, 7) Markus Hurri LiedPa 52,09, 8) Kalle Lahtinen TampPy 54,86.

M 800m 1) Niko Viljola HKV 1.53,69, 2) Elias Tuominen NaantLöy 1.54,31, 3) Joonatan Junkkala VammsVoi 1.54,34, 4) Vincent Quednau HKV 1.55,73, 5) Atte Nevala KU-58 1.55,85, 6) Eelis Uitto ViipU 1.56,52, 7) Benjamin Lee HKV 1.56,97, 8) Roope Kangasvieri ToholU 1.57,17, 9) Olli Ahlgren LahdA 1.58,53, 10) Pyry Terä LahdA 1.59,53, 11) Juuso Hakala TuUL 2.01,76, 12) Walte Hautala LahdA 2.02,40, 13) Valtteri Sillanpää NoormNo 2.03,43, 14) Jere Haapalainen TampPy 2.03,63, 15) Wäinö Hautala LahdA 2.03,87, 16) Oskari Kangasniemi IkaalU 2.03,90, 17) Samuli Raikunen LiedPa 2.04,32, 18) Kari-Pekka Seppänen JyväskKU 2.07,90, 19) Lassi Hopeasalo TeivoSt 2.10,29, 20) Mikko Salmela ForssSa 2.14,91, 21) Samuli Kero VammsVoi 2.17,90, 22) Sakari Vatunen PorinTa 2.20,31
Erä 1 1) Juuso Hakala TuUL 2.01,76, 2) Walte Hautala LahdA 2.02,40, 3) Valtteri Sillanpää NoormNo 2.03,43, 4) Wäinö Hautala LahdA 2.03,87, 5) Oskari Kangasniemi IkaalU 2.03,90, 6) Samuli Raikunen LiedPa 2.04,32, 7) Kari-Pekka Seppänen JyväskKU 2.07,90, 8) Lassi Hopeasalo TeivoSt 2.10,29, 9) Mikko Salmela ForssSa 2.14,91, 10) Samuli Kero VammsVoi 2.17,90, 11) Sakari Vatunen PorinTa 2.20,31. Erä 2 1) Niko Viljola HKV 1.53,69, 2) Elias Tuominen NaantLöy 1.54,31, 3) Joonatan Junkkala VammsVoi 1.54,34, 4) Vincent Quednau HKV 1.55,73, 5) Atte Nevala KU-58 1.55,85, 6) Eelis Uitto ViipU 1.56,52, 7) Benjamin Lee HKV 1.56,97, 8) Roope Kangasvieri ToholU 1.57,17, 9) Olli Ahlgren LahdA 1.58,53, 10) Pyry Terä LahdA 1.59,53, 11) Jere Haapalainen TampPy 2.03,63.

M Korkeus 1) Arttu Mattila ÄänekU 210, 2) Valtteri Välimäki UudKK 208, 3) Matias Mustonen LempKiYU 208, 4) Daniel Kosonen TampPy 203, 5) Artturi Tiipiö TeuvRi 200, 6) Valtteri Mattila ÄänekU 195.

M Kolmiloikka 1) Juho Nieminen JyväskKU 14,94, 2) Oliver Kärki VaasVa 14,89, 3) Aapo Karvinen VammsVoi 14,86, 4) Antti Tiekso TurWei 14,39, 5) Ari Mahmoudian TampPy 10,22, Niko Simola VammsVoi NM.

M Keihäs 1) Jere Salo LauttLu 73,33, 2) Aleksi Yli-Mannila AlajA 70,51, 3) Sami Reunanen VammsVoi 66,48, 4) Juho Järvinen KarstKi 64,44, 5) Henri-Jussi Kurvinen VehmU 63,00, 6) Risto Ruoho NakkVire 59,80.

N 100m 1) Milja Thureson TurTo 11,81, 2) Sofia Järvelin AlavU 12,22, 3) Maria Herrala SeinäjSU 12,34, 4) Jenna Pihkola LahdA 12,38, 5) Martta Rautala ViipU 12,44, 5) Ilona Luoma TampPy 12,44, 7) Jonna Alkula SeinäjSU 12,45, 8) Alisa Aalto TampPy 12,50
Alkuerät: Erä 1 (+1,0) 1) Martta Rautala ViipU 12,55, 2) Maria Herrala SeinäjSU 12,56, 3) Alisa Aalto TampPy 12,62, 4) Iina Lehtimäki TampPy 12,88, 4) Viivi Hellman TampPy 12,88, 6) Siiri Mäkilä TammRy 14,69. Erä 2 (+1,6) 1) Milja Thureson TurTo 12,00, 2) Ilona Luoma TampPy 12,54, 3) Jonna Alkula SeinäjSU 12,55, 4) Gia Reinholm JyväskKU 12,75, 5) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 12,82, 6) Pinja Hirvilahti JyväskKU 13,07. Erä 3 (+1,5) 1) Sofia Järvelin AlavU 12,29, 2) Jenna Pihkola LahdA 12,53, 3) Heli Halonen LahdA 12,84, 4) Titta Mehtänen TampPy 12,86, 5) Irina Potinoja LohtVei 12,87, 6) Hanna Peltola TampPy 13,24.
Loppukilpailu: (+2,5) 1) Milja Thureson TurTo 11,81, 2) Sofia Järvelin AlavU 12,22, 3) Maria Herrala SeinäjSU 12,34, 4) Jenna Pihkola LahdA 12,38, 5) Martta Rautala ViipU 12,44, 5) Ilona Luoma TampPy 12,44, 7) Jonna Alkula SeinäjSU 12,45, 8) Alisa Aalto TampPy 12,50.

N 400m 1) Milja Thureson TurTo 55,81, 2) Martta Rautala ViipU 57,51, 3) Noora Toivo ToijVau 57,87, 4) Veera Mattila VammsVoi 1.01,62, 5) Inka Metsämäki SeinäjSU 1.01,64, 6) Julia Raunio HKV 1.01,88, 7) Lotta-Maria Maine LauttLu 1.02,49, 8) Ilona Lampila VammsVoi 1.04,45, 9) Johanna Nieminen VammsVoi 1.05,46
Erä 1 1) Julia Raunio HKV 1.01,88, 2) Lotta-Maria Maine LauttLu 1.02,49, 3) Ilona Lampila VammsVoi 1.04,45. Erä 2 1) Milja Thureson TurTo 55,81, 2) Martta Rautala ViipU 57,51, 3) Noora Toivo ToijVau 57,87, 4) Veera Mattila VammsVoi 1.01,62, 5) Inka Metsämäki SeinäjSU 1.01,64, 6) Johanna Nieminen VammsVoi 1.05,46.

N 800m 1) Siiri Rainio JyväskKU 2.20,08, 2) Jessica Junkkala VammsVoi 2.27,73, 3) Vilma Patrikainen NokU 2.28,15, 4) Aino Lausniemi LauttLu 2.31,05, 5) Veera Puosi JyväskKU 2.34,56, 6) Pihla Salonen PorinYU 2.35,89, 7) Inari Leppäniemi KokemKV 2.37,63, 8) Nina Välimäki VammsVoi 2.38,77, 9) Jenna Enholm NokU 2.44,33.

N Korkeus 1) Jessica Kähärä MikkKV 175, 2) Sini Lällä JyväskKU 175, 3) Gabriela Kosonen JyväskKU 170, 4) Salla Tuominen TampPy 165, 5) Maiju Saukkosaari TampPy 155, 6) Eveliina Haviala NakkVire 150.

N Pituus 1) Gia Reinholm JyväskKU 5,98, 2) Oona Nieminen JyväskKU 5,88, 3) Oona Hietala TampPy 5,71, 4) Olivia Mäkinen TampPy 5,62, 5) Emilia Heino TampPy 5,60, 6) Janika Jokinen TampU 5,35, 7) Anna Pyykkö OrivPo 5,32, 8) Pinja Lehtinen LempKiYU 5,19, Vera Karttunen PorinYU NM.

N Kuula 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,21, 2) Suvi Helin TampPy 14,85, 3) Oona Viljanen OrivPo 12,30, Marika Lähteenmäki IkaalU DNS, Emilia Kangas SeinäjSU 13,47.

T9 40m 1) Jenny Viitanen NoormNo 6,81, 2) Pinja Luontila TampPy 6,85, 3) Milla Ritvonen VammsVoi 6,94, 4) Niina Paasikas KiukKi 7,05, 5) Iina Mansikka PorinYU 7,12, 6) Isabel Lindqvist TuUL 7,16, 7) Melina Nieminen JanJa 7,17, 8) Neela Ihanmäki LaitJy 7,24, 9) Elena Jussila NoormNo 7,28, 10) Mila Mäkinen PorinYU 7,44, 10) Vilmiina Mattila NakkVire 7,44, 12) Salla Tähtinen VampU 7,48, 13) Aina Kuusisto VammsVoi 7,58, 14) Jenna Mäkynen LempKiYU 7,63, 15) Janna-Sofie Junkkala VammsVoi 7,65, 16) Mette Häkkinen PunkalKu 7,72, 17) Rosaliina Nelimarkka UlvST 7,77, 18) Susanne Koivisto NoormNo 7,80, 19) Saana Tähtinen VampU 7,84, 20) Kristiina Nieminen VammsVoi 7,94, 21) Milja Heinonen VammsVoi 8,05, 22) Minttu Pääkkönen VammsVoi 8,13, 23) Anette Nelimarkka UlvST 8,34, 24) Eveliina Kankaanpää NokU 8,35
Erä 1 1) Isabel Lindqvist TuUL 7,16, 2) Melina Nieminen JanJa 7,17, 3) Salla Tähtinen VampU 7,48, 4) Aina Kuusisto VammsVoi 7,58, 5) Mette Häkkinen PunkalKu 7,72, 6) Saana Tähtinen VampU 7,84, 7) Milja Heinonen VammsVoi 8,05, 8) Minttu Pääkkönen VammsVoi 8,13. Erä 2 1) Mila Mäkinen PorinYU 7,44, 2) Jenna Mäkynen LempKiYU 7,63, 3) Janna-Sofie Junkkala VammsVoi 7,65, 4) Rosaliina Nelimarkka UlvST 7,77, 5) Susanne Koivisto NoormNo 7,80, 6) Kristiina Nieminen VammsVoi 7,94, 7) Anette Nelimarkka UlvST 8,34, 8) Eveliina Kankaanpää NokU 8,35. Erä 3 1) Jenny Viitanen NoormNo 6,81, 2) Pinja Luontila TampPy 6,85, 3) Milla Ritvonen VammsVoi 6,94, 4) Niina Paasikas KiukKi 7,05, 5) Iina Mansikka PorinYU 7,12, 6) Neela Ihanmäki LaitJy 7,24, 7) Elena Jussila NoormNo 7,28, 8) Vilmiina Mattila NakkVire 7,44.

T9 600m 1) Neela Ihanmäki LaitJy 2.03,08, 2) Jenny Viitanen NoormNo 2.07,11, 3) Milla Ritvonen VammsVoi 2.07,50, 4) Niina Paasikas KiukKi 2.16,51, 5) Pinja Luontila TampPy 2.18,92, 6) Aina Kuusisto VammsVoi 2.19,91, 7) Vilmiina Mattila NakkVire 2.21,06, 8) Mette Häkkinen PunkalKu 2.23,59, 9) Janna-Sofie Junkkala VammsVoi 2.25,19, 10) Susanne Koivisto NoormNo 2.29,52, 11) Alissa Naski NakkVire 2.37,18, 12) Minttu Pääkkönen VammsVoi 2.44,60, 13) Kristiina Nieminen VammsVoi 2.49,20, 14) Eveliina Kankaanpää NokU 2.50,06, Ellinor Forsman IFNykn DNS.

T9 Pituus 1) Jenny Viitanen NoormNo 3,67, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 3,58, 3) Milla Ritvonen VammsVoi 3,40, 4) Iina Mansikka PorinYU 3,38, 5) Niina Paasikas KiukKi 3,31, 6) Saana Tähtinen VampU 3,25, 7) Elena Jussila NoormNo 3,13, 8) Isabel Lindqvist TuUL 3,09, 9) Mila Mäkinen PorinYU 3,08, 10) Oona Savolainen IkaalU 3,01, 11) Aina Kuusisto VammsVoi 2,99, 12) Melina Nieminen JanJa 2,99, 13) Vilmiina Mattila NakkVire 2,91, 14) Jenna Mäkynen LempKiYU 2,89, 15) Rosaliina Nelimarkka UlvST 2,80, 16) Janna-Sofie Junkkala VammsVoi 2,80, 17) Salla Tähtinen VampU 2,79, 18) Minttu Pääkkönen VammsVoi 2,76, 19) Anette Nelimarkka UlvST 2,55, 20) Mette Häkkinen PunkalKu 2,53, 21) Milja Heinonen VammsVoi 2,50, 22) Susanne Koivisto NoormNo 2,47, 23) Eveliina Kankaanpää NokU 2,46.

T9 Kuula 1) Senja Kärhä LoimVoi 7,23, 2) Jenny Viitanen NoormNo 6,43, 3) Mila Mäkinen PorinYU 5,63, 4) Vilmiina Mattila NakkVire 5,60, 5) Saana Tähtinen VampU 5,58, 6) Iina Mansikka PorinYU 5,16, 7) Neela Ihanmäki LaitJy 5,10, 8) Niina Paasikas KiukKi 4,91, 9) Rosaliina Nelimarkka UlvST 4,63, 10) Salla Tähtinen VampU 4,61, 11) Jenna Mäkynen LempKiYU 4,30, 12) Milla Ritvonen VammsVoi 4,24, 13) Minttu Pääkkönen VammsVoi 3,62, 14) Susanne Koivisto NoormNo 3,54, 15) Isabel Lindqvist TuUL 3,39, 16) Eveliina Kankaanpää NokU 3,07, 17) Mette Häkkinen PunkalKu 3,02, 18) Anette Nelimarkka UlvST 2,99, Aina Kuusisto VammsVoi.

T9 3-ottelu 1) Jenny Viitanen NoormNo 754, 2) Milla Ritvonen VammsVoi 586, 3) Iina Mansikka PorinYU 585, 4) Niina Paasikas KiukKi 582, 5) Neela Ihanmäki LaitJy 565, 6) Mila Mäkinen PorinYU 523, 7) Vilmiina Mattila NakkVire 516, 8) Saana Tähtinen VampU 484, 9) Isabel Lindqvist TuUL 468, 10) Salla Tähtinen VampU 448, 11) Jenna Mäkynen LempKiYU 425, 12) Rosaliina Nelimarkka UlvST 419, 13) Minttu Pääkkönen VammsVoi 335, 14) Susanne Koivisto NoormNo 332, 15) Mette Häkkinen PunkalKu 321, 16) Aina Kuusisto VammsVoi 279, 17) Anette Nelimarkka UlvST 272, 18) Eveliina Kankaanpää NokU 266.

P9 40m 1) Oliver Mikkola NakkVire 6,63, 2) Vincent Mattsson TuUL 6,66, 3) Teemu Kosonen PorinTa 6,76, 4) Axel Raunio PargIF 6,90, 5) Onni Haukijärvi TampPy 6,93, 6) Juho Suonsaari JyväskKU 6,97, 7) Joonatan Jalonen EurajVei 7,03, 8) Niilo Kartano UlvST 7,09, 9) Eemeli Poussu NoormNo 7,15, 10) Atte Hukkanen VehmU 7,16, 11) Aku Ylimaa VammsVoi 7,39, 12) Eemeli Lindfors NoormNo 7,43, 13) Lenni Korpela NoormNo 7,62, 13) Oskari Häkli RaisKu 7,62, 15) Niki Sirén RaisKu 7,68, 16) Ville Äijälä PälkLL 7,84, 17) Jonni Pirttinen NoormNo 7,85, 18) Veikko Haavisto UlvST 7,88, 19) Väinö Koivu VammsVoi 7,96, 20) Samuli Torpo LauttLu 8,06, 21) Aapeli Myllymaa PorinYU 8,10, 22) Veikka Saari KiukKi 8,28, Antti Tuomisto VammsVoi DNS
Erä 1 1) Aku Ylimaa VammsVoi 7,39, 2) Ville Äijälä PälkLL 7,84, 3) Veikko Haavisto UlvST 7,88, 4) Väinö Koivu VammsVoi 7,96, 5) Samuli Torpo LauttLu 8,06, 6) Aapeli Myllymaa PorinYU 8,10, Antti Tuomisto VammsVoi DNS. Erä 2 1) Oliver Mikkola NakkVire 6,63, 2) Teemu Kosonen PorinTa 6,76, 3) Axel Raunio PargIF 6,90, 4) Onni Haukijärvi TampPy 6,93, 5) Eemeli Lindfors NoormNo 7,43, 6) Lenni Korpela NoormNo 7,62, 6) Oskari Häkli RaisKu 7,62, 8) Jonni Pirttinen NoormNo 7,85. Erä 3 1) Vincent Mattsson TuUL 6,66, 2) Juho Suonsaari JyväskKU 6,97, 3) Joonatan Jalonen EurajVei 7,03, 4) Niilo Kartano UlvST 7,09, 5) Eemeli Poussu NoormNo 7,15, 6) Atte Hukkanen VehmU 7,16, 7) Niki Sirén RaisKu 7,68, 8) Veikka Saari KiukKi 8,28.

P9 600m 1) Niki Sirén RaisKu 2.08,03, 2) Joonatan Jalonen EurajVei 2.10,68, 3) Teemu Kosonen PorinTa 2.12,80, 4) Eemeli Poussu NoormNo 2.14,09, 5) Eemeli Lindfors NoormNo 2.18,26, 6) Antti Tuomisto VammsVoi 2.32,55, 7) Veikka Saari KiukKi 2.42,74, Aku Ylimaa VammsVoi DNS.

P9 Pituus 1) Vincent Mattsson TuUL 3,93, 2) Oliver Mikkola NakkVire 3,74, 3) Teemu Kosonen PorinTa 3,63, 4) Axel Raunio PargIF 3,45, 5) Niilo Kartano UlvST 3,43, 6) Eemeli Poussu NoormNo 3,23, 7) Aku Ylimaa VammsVoi 3,22, 8) Eemeli Lindfors NoormNo 3,13, 9) Onni Haukijärvi TampPy 3,06, 10) Atte Hukkanen VehmU 2,94, 11) Antti Tuomisto VammsVoi 2,92, 12) Lenni Korpela NoormNo 2,90, 13) Väinö Koivu VammsVoi 2,88, 14) Oskari Häkli RaisKu 2,80, 15) Jonni Pirttinen NoormNo 2,79, 16) Veikko Haavisto UlvST 2,72, 17) Niki Sirén RaisKu 2,71, 18) Samuli Torpo LauttLu 2,65, 19) Ville Äijälä PälkLL 2,60, 20) Veikka Saari KiukKi 2,54, 21) Aapeli Myllymaa PorinYU 1,91, Juho Suonsaari JyväskKU NM.

P9 Kuula 1) Teemu Kosonen PorinTa 6,83, 2) Tuomas Saarijoki KanksLei 6,36, 3) Vincent Mattsson TuUL 6,31, 4) Axel Raunio PargIF 5,92, 5) Aku Ylimaa VammsVoi 5,90, 6) Juho Suonsaari JyväskKU 5,33, 7) Niki Sirén RaisKu 5,09, 8) Eemeli Poussu NoormNo 5,00, 9) Veikko Haavisto UlvST 4,90, 10) Oliver Mikkola NakkVire 4,89, 11) Niilo Kartano UlvST 4,66, 12) Eemeli Lindfors NoormNo 4,61, 13) Ville Äijälä PälkLL 4,60, 14) Antti Tuomisto VammsVoi 4,37, 15) Lenni Korpela NoormNo 4,34, 16) Oskari Häkli RaisKu 3,94, 17) Veikka Saari KiukKi 3,79, 18) Valtteri Nordberg PorinYU 3,77, 19) Aapeli Myllymaa PorinYU 3,58, 20) Jonni Pirttinen NoormNo 3,38, 21) Atte Hukkanen VehmU 3,38, 22) Veikka Nordberg PorinYU 3,28, Samuli Torpo LauttLu DNS.

P9 3-ottelu 1) Vincent Mattsson TuUL 821, 2) Teemu Kosonen PorinTa 787, 3) Oliver Mikkola NakkVire 738, 4) Axel Raunio PargIF 657, 5) Eemeli Poussu NoormNo 564, 6) Niilo Kartano UlvST 559, 7) Aku Ylimaa VammsVoi 557, 8) Eemeli Lindfors NoormNo 493, 9) Juho Suonsaari JyväskKU 457, 10) Atte Hukkanen VehmU 450, 11) Niki Sirén RaisKu 442, 12) Lenni Korpela NoormNo 429, 13) Veikko Haavisto UlvST 413, 14) Oskari Häkli RaisKu 400, 15) Ville Äijälä PälkLL 391, 16) Jonni Pirttinen NoormNo 349, 17) Veikka Saari KiukKi 312, 18) Antti Tuomisto VammsVoi 286, 19) Aapeli Myllymaa PorinYU 268, 20) Samuli Torpo LauttLu 199.

T11 60m 1) Vilma Luontila TampPy 8,87, 2) Elli Kurkikangas TammRy 9,15, 3) Neea Keso TampPy 9,16, 4) Sofia Sampolahti PorinTa 9,21, 5) Essi Kinnanen VammsVoi 9,30, 6) Sanni Tähtinen VampU 9,32, 7) Eeva Ukkonen KangU 9,40, 7) Rauha Rajainmäki PorinYU 9,40, 9) Unna Törmänen HämeenlTa 9,50, 10) Minttu Heinonen VammsVoi 9,58, 11) Piitu Tourunen LahdA 9,60, 12) Minttu Suomela LauttLu 9,64, 13) Eerika Nieminen JanJa 9,67, 14) Sara Karimäki VammsVoi 9,69, 15) Daniela Snäll NoormNo 9,82, 16) Elea Nieminen NakkVire 9,93, 17) Venla Saari KiukKi 9,97, 17) Iina Poussu NoormNo 9,97, 19) Elli Jalonen VammsVoi 9,99, 20) Amanda Koivuranta LauttLu 10,15, 21) Nuppu Heinonen VammsVoi 10,25, 22) Minja Mäkelä NoormNo 10,56, 23) Emma Lindfors NoormNo 10,68, 24) Janette Torpo LauttLu 10,90, Maija Santanen JanJa DNS
Erä 1 1) Nuppu Heinonen VammsVoi 10,25, 2) Minja Mäkelä NoormNo 10,56, 3) Emma Lindfors NoormNo 10,68, 4) Janette Torpo LauttLu 10,90. Erä 2 1) Sanni Tähti-nen VampU 9,32, 2) Minttu Heinonen VammsVoi 9,58, 3) Minttu Suomela LauttLu 9,64, 4) Sara Karimäki VammsVoi 9,69, 5) Elea Nieminen NakkVire 9,93, 6) Venla Saari KiukKi 9,97, 7) Amanda Koivuranta LauttLu 10,15. Erä 3 1) Eeva Ukkonen KangU 9,40, 2) Unna Törmänen HämeenlTa 9,50, 3) Eerika Nieminen JanJa 9,67, 4) Daniela Snäll NoormNo 9,82, 5) Iina Poussu NoormNo 9,97, 6) Elli Jalonen VammsVoi 9,99, Maija Santanen JanJa DNS. Erä 4 1) Vilma Luontila TampPy 8,87, 2) Elli Kurkikangas TammRy 9,15, 3) Neea Keso TampPy 9,16, 4) Sofia Sampolahti PorinTa 9,21, 5) Essi Kinnanen VammsVoi 9,30, 6) Rauha Rajainmäki PorinYU 9,40, 7) Piitu Tourunen LahdA 9,60.

T11 1000m 1) Sara Karimäki VammsVoi 3.41,64, 2) Iina Poussu NoormNo 3.44,34, 3) Venla Saari KiukKi 3.47,42, 4) Sara Honkakangas LaitJy 3.49,79, 5) Essi Kinnanen VammsVoi 3.52,36, 6) Maija Wallenius KiukKi 4.10,16, 7) Emma Lindfors NoormNo 4.34,74.

T11 Pituus 1) Vilma Luontila TampPy 4,52, 2) Neea Keso TampPy 4,19, 3) Essi Kin-nanen VammsVoi 4,08, 4) Piitu Tourunen LahdA 4,02, 5) Eerika Nieminen JanJa 4,01, 6) Maija Santanen JanJa 3,87, 7) Elea Nieminen NakkVire 3,85, 8) Unna Törmänen HämeenlTa 3,82, 9) Eeva Ukkonen KangU 3,82, 10) Sara Karimäki VammsVoi 3,73, 11) Sanni Tähtinen VampU 3,72, 12) Iina Poussu NoormNo 3,72, 13) Rauha Rajainmäki PorinYU 3,70, 14) Minttu Heinonen VammsVoi 3,61, 15) Daniela Snäll NoormNo 3,52, 16) Elli Jalonen VammsVoi 3,40, 17) Nuppu Heinonen VammsVoi 3,39, 18) Emma Lindfors NoormNo 3,19, 19) Janette Torpo LauttLu 3,13, 20) Venla Saari KiukKi 3,07.

T11 Keihäs 1) Vilma Luontila TampPy 26,60, 2) Minja Mäkelä NoormNo 23,35, 3) Piitu Tourunen LahdA 22,32, 4) Neea Keso TampPy 18,81, 5) Eeva Ukkonen KangU 17,16, 6) Essi Kinnanen VammsVoi 16,11, 7) Minttu Heinonen VammsVoi 14,79, 8) Emma Lindfors NoormNo 14,44, 9) Iina Poussu NoormNo 12,35, 10) Sara Karimäki VammsVoi 11,27, 11) Vilma Pääkkönen VammsVoi 9,96, 12) Nuppu Heinonen VammsVoi 8,25, Liina Jälkö OripVe, Janette Torpo LauttLu.

P11 60m 1) Nooa Hyvärinen TampPy 8,92, 2) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 8,95, 3) Voitto Virjonen TuUL 9,14, 4) Oskari Savolainen IkaalU 9,20, 5) Niklas Nuorsaari PorinYU 9,33, 6) Isak Raunio PargIF 9,40, 6) Richard Lindqvist TuUL 9,40, 8) Mikael Saastamoinen NoormNo 9,44, 9) Hugo Salmi VammsVoi 9,52, 9) Elias Ruusuvuori NoormNo 9,52, 11) Oula Kuusiluoma ParkU 9,62, 12) Eerik Häkli RaisKu 9,63, 13) Carlos Mattsson TuUL 9,68, 14) Sakarja Koivisto NoormNo 9,71, 15) Arttu Rantala NakkVire 9,85, 16) Juho Viitanen NoormNo 10,03, 17) Olavi Tuomisto VammsVoi 10,17, 18) Pyry Saksi VammsVoi 10,18, 19) Niklas Lehtinen LapSa 10,22, 20) Nico Välimäki VammsVoi 10,32
Erä 1 1) Carlos Mattsson TuUL 9,68, 2) Olavi Tuomisto VammsVoi 10,17, 3) Pyry Saksi VammsVoi 10,18, 4) Niklas Lehtinen LapSa 10,22, 5) Nico Välimäki VammsVoi 10,32. Erä 2 1) Isak Raunio PargIF 9,40, 2) Hugo Salmi VammsVoi 9,52, 3) Oula Kuusiluoma ParkU 9,62, 4) Eerik Häkli RaisKu 9,63, 5) Sakarja Koivisto NoormNo 9,71, 6) Arttu Rantala NakkVire 9,85, 7) Juho Viitanen NoormNo 10,03. Erä 3 1) Nooa Hyvärinen TampPy 8,92, 2) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 8,95, 3) Voitto Virjonen TuUL 9,14, 4) Oskari Savolainen IkaalU 9,20, 5) Niklas Nuorsaari PorinYU 9,33, 6) Richard Lindqvist TuUL 9,40, 7) Mikael Saastamoinen NoormNo 9,44, 8) Elias Ruusuvuori NoormNo 9,52.

P11 1000m 1) Sakarja Koivisto NoormNo 3.17,20, 2) Oskari Savolainen IkaalU 3.17,50, 3) Arttu Rantala NakkVire 3.24,31, 4) Niklas Nuorsaari PorinYU 3.28,34, 5) Niklas Lehtinen LapSa 3.28,54, 6) Oula Kuusiluoma ParkU 3.37,96, 7) Olavi Tuomisto VammsVoi 3.45,92, 8) Kasper Naski NakkVire 3.46,48, 9) Konsta Saari KiukKi 3.49,64, 10) Nico Välimäki VammsVoi 3.58,90.

P11 Pituus 1) Voitto Virjonen TuUL 4,55, 2) Mikael Saastamoinen NoormNo 4,32, 3) Niklas Nuorsaari PorinYU 4,14, 4) Richard Lindqvist TuUL 4,00, 5) Nooa Hyvärinen TampPy 3,95, 6) Aarni Elomaa TampPy 3,84, 7) Hugo Salmi VammsVoi 3,83, 8) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 3,81, 9) Eerik Häkli RaisKu 3,70, 10) Jussi Soraluoma KaarUra 3,70, 11) Carlos Mattsson TuUL 3,69, 12) Isak Raunio PargIF 3,61, 13) Elias Ruusuvuori NoormNo 3,60, 14) Sakarja Koivisto NoormNo 3,59, 15) Juho Viitanen NoormNo 3,57, 16) Olavi Tuomisto VammsVoi 3,50, 17) Pyry Saksi VammsVoi 3,32, 18) Konsta Saari KiukKi 3,29.

P11 Keihäs 1) Jimi Salo NoormNo 34,71, 2) Aarni Elomaa TampPy 31,30, 3) Juho Hukkanen VehmU 28,63, 4) Niklas Lehtinen LapSa 28,01, 5) Jussi Soraluoma KaarUra 26,84, 6) Eerik Häkli RaisKu 25,84, 7) Sakarja Koivisto NoormNo 25,82, 8) Joose Tiensuu VammsVoi 23,64, 9) Riku Uusi-Erkkilä TampPy 22,37, 10) Arttu Rantala NakkVire 21,33, 11) Hugo Salmi VammsVoi 20,68, 12) Nooa Hyvärinen TampPy 19,79, 13) Veikka Nordberg PorinYU 18,00, 14) Richard Lindqvist TuUL 15,98, 15) Elias Ruusuvuori NoormNo 15,76, 16) Juho Viitanen NoormNo 14,59.

P13 60m 1) Lauri Weckström PorinYU 7,89, 2) Eemil Siuko PunkalKu 8,33, 3) Luukas Lehtinen LapSa 8,67, 4) Niklas Ranne PorinYU 8,75, 5) Aatu Kuusisto VammsVoi 8,91, 6) Kalle Äijälä PälkLL 9,00, 7) Eerik Lehtinen LauttLu 9,10, 8) Veikka Loikas PorinYU 9,19, 9) Niklas Mäntylä VammsVoi 9,24, 10) Samuel Jussila NoormNo 9,37, 11) Elmeri Kivipelto LauttLu 9,51, 12) Lauri Aaltonen VammsVoi 10,01, 13) Arttu Viljanen ToijVau 10,47
Erä 1 (+1,4) 1) Kalle Äijälä PälkLL 9,00, 2) Eerik Lehtinen LauttLu 9,10, 3) Veikka Loikas PorinYU 9,19, 4) Niklas Mäntylä VammsVoi 9,24, 5) Arttu Viljanen ToijVau 10,47. Erä 2 (+1,9) 1) Lauri Weckström PorinYU 7,89, 2) Eemil Siuko PunkalKu 8,33, 3) Luukas Lehtinen LapSa 8,67, 4) Niklas Ranne PorinYU 8,75, 5) Aatu Kuusisto VammsVoi 8,91, 6) Samuel Jussila NoormNo 9,37, 7) Elmeri Kivipelto LauttLu 9,51, 8) Lauri Aaltonen VammsVoi 10,01.

P13 1000m 1) Tino Knuutila KanksLei 2.52,19, 2) Aleksi Ahlfors RaumU 3.08,34, 3) Eero Ranta LempKiYU 3.09,13, 4) Luukas Lehtinen LapSa 3.09,74, 5) Olli Lindroos NoormNo 3.27,10, 6) Aapo Närhi LempKiYU 3.31,02, 7) Martti Wallenius KiukKi 3.35,04, 8) Arttu Viljanen ToijVau 3.39,50, 9) Lauri Aaltonen VammsVoi 3.44,79, 10) Samuel Jussila NoormNo 3.48,45.

P13 Korkeus 1) Veikka Loikas PorinYU 154, 2) Kalle Äijälä PälkLL 145, 3) Aleksi Hujo VammsVoi 140, 4) Samuel Jussila NoormNo 135, 5) Aleksi Ahlfors RaumU 135, 6) Arttu Viljanen ToijVau 125, 7) Elmeri Kivipelto LauttLu 115.

P13 Kiekko 1) Kalle Äijälä PälkLL 42,42, 2) Manu Kankaanniemi VammsVoi 39,27, 3) Miiro Tähkänen MerikI 30,75, 4) Eerik Lehtinen LauttLu 29,66, 5) Luukas Lehtinen LapSa 29,23, 6) Niklas Mäntylä VammsVoi 28,70, 7) Aarni Elomaa TampPy 25,68, 8) Aapo Närhi LempKiYU 24,68, 9) Elmeri Kivipelto LauttLu 13,38, 10) Veikka Nordberg PorinYU 12,52, Aleksi Hujo VammsVoi NM, Samuel Jussila NoormNo DNS, Arttu Viljanen ToijVau DNS.

T13 60m 1) Kärki Olivia LauttLu 8,51, 2) Enni Virjonen TuUL 8,53, 3) Emmi Savenius VehmU 8,62, 4) Anna Selin TampPy 8,79, 5) Iida Kastarinen TampPy 8,83, 6) Sanni Pihko LauttLu 8,91, 7) Ida Mäki VirttNou 9,04, 8) Siiri Mäkelä LauttLu 9,06, 9) Moona Ylitalo NastNa 9,10, 10) Nella Mäkynen LempKiYU 9,22, 11) Inkeri Rantapelkonen KiukKi 9,68, 12) Anni Viljanen ToijVau 9,92, Ronja Räsänen NoormNo DNS
Erä 1 (+2,0) 1) Anna Selin TampPy 8,79, 2) Ida Mäki VirttNou 9,04, 3) Siiri Mäkelä LauttLu 9,06, 4) Nella Mäkynen LempKiYU 9,22, 5) Anni Viljanen ToijVau 9,92. Erä 2 (+1,5) 1) Kärki Olivia LauttLu 8,51, 2) Enni Virjonen TuUL 8,53, 3) Emmi Savenius VehmU 8,62, 4) Iida Kastarinen TampPy 8,83, 5) Sanni Pihko LauttLu 8,91, 6) Moona Ylitalo NastNa 9,10, 7) Inkeri Rantapelkonen KiukKi 9,68, Ronja Räsänen NoormNo DNS.

T13 1000m 1) Karoliina Olli LoimLei 3.12,55, 2) Sofia Sivunen PorinYU 3.15,02, 3) Iida Kastarinen TampPy 3.16,23, 4) Linnea Kero TuUL 3.19,03, 5) Nella Mäkynen LempKiYU 3.22,12, 6) Anna Selin TampPy 3.27,70, 7) Kiia Ihanmäki LaitJy 3.32,34, 8) Venla Patrikainen NokU 3.41,33, 9) Siiri Mäkelä LauttLu 3.44,76, 10) Suvi-Ester Koivisto NoormNo 4.14,71, Anni Viljanen ToijVau DNS.

T13 Korkeus 1) Sofia Sivunen PorinYU 144, 2) Siiri Mäkelä LauttLu 130, 3) Moona Ylitalo NastNa 130, 4) Venla Patrikainen NokU 125, 5) Inkeri Rantapelkonen KiukKi 125, 6) Ida Mäki VirttNou 120, 7) Laura Karusalmi VihdVie 110, Ronja Räsänen NoormNo.

T13 Kiekko 1) Pinja Kärhä LoimVoi 37,36, 2) Anni Viljanen ToijVau 34,89, 3) Rebecca Nelimarkka UlvST 29,87, 4) Venla Kärhä LoimVoi 29,35, 5) Kiia Mäkinen PorinYU 26,43, 6) Venla Patrikainen NokU 21,97, 7) Milja Kaapu PunkalKu 21,47, 8) Elli Isometsä KanksLei 21,32, 9) Mila Mäkinen PorinYU 18,08, 10) Ida Mäki VirttNou 13,10, Ronja Räsänen NoormNo, Laura Karusalmi VihdVie NM.

T15 100m 1) Ella Tuohiniemi PorinTa 12,72, 2) Anni Nurminen TampPy 13,22, 3) Enni Virjonen TuUL 13,37, 4) Emmi Savenius VehmU 13,38, 5) Aada Juhala PorinTa 13,45, 6) Iida Kastarinen TampPy 13,79, 7) Jenna Saarilahti TampPy 13,81, 8) Maria Pukkila PorinTa 13,84, 9) Nina Välimäki VammsVoi 13,88, 10) Sohvi Kenttälä VehmU 13,89, 11) Lotta Metsärinta LaitJy 14,08, 12) Ilona Lampila VammsVoi 14,11, 13) Eveliina Haviala NakkVire 14,15, 14) Mila Jokinen VammsVoi 14,20, 15) Aada Koivuranta LauttLu 14,24, 16) Miia Rintala VammsVoi 14,39, 17) Reetta Ääri SäkU 14,81
Erä 1 (+2,5) 1) Iida Kastarinen TampPy 13,79, 2) Nina Välimäki VammsVoi 13,88, 3) Lotta Metsärinta LaitJy 14,08, 4) Miia Rintala VammsVoi 14,39, 5) Reetta Ääri SäkU 14,81. Erä 2 (-0,5) 1) Jenna Saarilahti TampPy 13,81, 2) Sohvi Kenttälä VehmU 13,89, 3) Ilona Lampila VammsVoi 14,11, 4) Eveliina Haviala NakkVire 14,15, 5) Mila Jokinen VammsVoi 14,20, 6) Aada Koivuranta LauttLu 14,24. Erä 3 (+2,1) 1) Ella Tuohiniemi PorinTa 12,72, 2) Anni Nurminen TampPy 13,22, 3) Enni Virjonen TuUL 13,37, 4) Emmi Savenius VehmU 13,38, 5) Aada Juhala PorinTa 13,45, 6) Maria Pukkila PorinTa 13,84.

T15 800m 1) Emmi Savenius VehmU 2.39,71, 2) Miia Rintala VammsVoi 2.50,53, 3) Mila Jokinen VammsVoi 2.54,55, 4) Julia Kaasalainen LauttLu 3.00,77, 5) Venla Saari KiukKi 3.07,23, 6) Reetta Ääri SäkU 3.26,05.

T15 Pituus 1) Anni Nurminen TampPy 5,24, 2) Sanni Lento TampPy 5,20, 3) Kärki Olivia LauttLu 4,96, 4) Jenna Saarilahti TampPy 4,59, 5) Eveliina Haviala NakkVire 4,54, 6) Oona Lento TampPy 4,27, 7) Katri Pärssinen VammsVoi 4,02, 8) Veera Kau-nisto VammsVoi 3,99.

P15 100m (+1,2) 1) Daniel Saaristo IkaalU 11,81, 2) Carlos Peltonen SäkU 12,12, 3) Patrik Järvinen TampPy 12,58, 4) Niko Mikkola PorinYU 12,99, 5) Eemil Siuko Pun-kalKu 13,35, Juho Talvitie TampPy DQ.

P15 800m 1) Konsta Saari KiukKi 3.09,18.

P15 Pituus 1) Juho Talvitie TampPy 5,59, 2) Mikael Lähteenmäki KanksLei 5,46, 3) Konsta Uuttera TampPy 5,36, 4) Daniel Saaristo IkaalU 5,33, 5) Niko Mikkola PorinYU 5,20, 6) Santtu Kalliomäki NokU 5,12, 7) Manu Kankaanniemi VammsVoi 5,10, 8) Luukas Lehtinen LapSa 4,84, 9) Santeri Haapamäki TampPy 4,81.

M17 Keihäs Eemeli Aarnio NaantLöy DNS.

N17 Keihäs 1) Siiri Elomaa TampPy 50,10, 2) Pinja Kianta LempKiYU 41,20, 3) Charlotta Pettersson TampPy 34,23, 4) Julia Junkkala VammsVoi 32,52.

M19 Kuula 1) Ville Halonen PyhäsU 16,15, 2) Samuli Kaikkonen TuUL 13,10, Miikka Oinonen VammsVoi DNS.

N19 Kuula 1) Meri Elomaa TampPy 11,24, Emilia Kangas SeinäjSU NM.

 

 

 

 

Päivitetty Lauttakylän Lujan tiedoilla 16.7.

Urheilulajit: