Luja taas valtakunnalliseen seuracup-finaaliin

14.08.2018
Santeri Mäkelä ojensi viestikapulan Aino Lausniemelle T/P15 -sarjan 4 x 800 metrin viestissä. (Kuva:; Marjo Lehtinen)

Lauttakylän Lujan 11–17-vuotiaiden yleisurheilujoukkue selvitti taas tiensä valta-kunnalliseen seuracup-finaaliin. Se pidetään tänä vuonna Urjalassa 1.9.
Finaalissa paremmuudesta taistelee 16 eniten pisteitä kerännyttä joukkuetta. Sarjoja on kaikkiaan neljä. Sarjat muodostuvat kuntien asukasluvun mukaisesti.

Viime vuonna lujalaiset sijoittuivat finaalin viidenneksi.

Urheilijoilla on takana on kaksi osakilpailua, joista jälkimmäinen pidettiin Kan-kaanpäässä ja ensimmäinen Sastamalassa.
Kankaanpäässä lajiensa lujalaisvoittajia olivat Elle Kariniemi 150 metrillä, Siiri Mäkelä ja  Eerik Lehtinen kuulassa sekä Aino Eno 800 metrillä.

Tuloksia:
Seurojen pisteet (11): 1) Porin Yleisurheilu 12408, 2) Noormarkun Nopsa 11180, 3) Kankaanpään seudun Leisku 10234, 4) Vammalan seudun Voima 9137. 5) Lauttakylän Luja 8981.
P11 150 m (13): 1 )Samuel Jussila NoormNo 23,17, 2) Elmeri Kivipelto LLuja 23,62.
T11 150 m (12): 1) Elle Kariniemi LLuja 22,25.
P11 60 m aidat (9): 1) Samuel Jussila NoormNo 10,73, …4) Miska Laaksonen LLuja 11,45.
T11 60 m aidat (11): 1) Maija Vuori NakkVire 11,04, …4) Liina Laine LLuja 11,87.
P11 korkeus (10): 1) Oliver Ovaskainen NoormNo 130, …8) Sakari Mäkelä LLuja 95.
T11 korkeus (10): 1) Nuppu Willman NoormNo 150, …6 )Eevi Pohjolainen LLuja 105.
P11 kuula (12): 1) Eerik Lehtinen LLuja 9,54.
T11 kuula (10): 1) Siiri Mäkelä LLuja 8,74.
P11 1000 m kävely (5): 1) Juho Kallio NoormNo 6.12,60, …3) Sakari Mäkelä LLuja 7.10,32.
T11 1000 m kävely (11): 1) Nuppu Willman NoormNo 6.07,64, …5) Siiri Mäkelä LLuja 6.50,61.
T/P11 4x600 m viesti (8): 1) NoormNo 1 7.55,11, …3) LLuja 8.17,56 (Eerik Lehtinen, Eevi Pohjo-lainen, Miska Laaksonen, Siiri Mäkelä).

P13 200 m (8): 1) Matias Marila KokemKV 28,95, …4) Niilo Harjunmaa LLuja 31,05.
T13 200 m (13): 1) Aleksanda Huhtala PorinYU 30,32, …7) Julia Kaasalainen LLuja 32,70.
P13 60 m aidat (6): 1) Matias Henttinen KokemKV 9,86, …6) Severi Laine LLuja 13,30.
T13 60 m aidat (8): 1) Eveliina Haviala NakkVire 10,40, …6) Alli Harakka LLuja 12,76.
P13 pituus (8): 1) Aleksi Miikkulainen PorinYU 4,31, …4) Daniel Jalo LLuja 3,88
T13 pituus:1) Aada-Olivia Oksanen NoormNo 4,26, …5) Aada Koivuranta LLuja 3,69.
T13 kuula (7): 1) Sanni-Maria Mäkelä NoormNo 10,78, …5)Anela Ljesnjanin 7,17.
T13 1000m kävely (5): 1) Joanna Hämäläinen SäkU 6.14,94, …5) Julia Kaasalainen LLuja 7.21,82.
T/P13 4x600m viesti (7): 1) PorinYU 7.26,40, …7) LLuja 8.51,49 (Daniel Jalo, Mona Peltola, Niilo Harjunmaa, Julia Kaasalainen).

P15 300 m (8): 1) Carlos Peltonen SäkU 40,03, …8)Santeri Mäkelä LLuja 1.07,28.
T15 300 m (10): 1) Inkeri Ahokas PorinYU 43,12, …5) Aino Lausniemi LLuja 47,66.
T15 80 m aidat (9): 1) Vera Karttunen PorinYU 13,00, …4) Matilda Ojainmaa LLuja 13,76.
T15 kolmiloikka (12): 1) Vera Karttunen PorinYU 10,13, …3) Lilli Virtanen LLuja 9,89.
T15 moukari (9): 1) Salla Jylhänkoski UlvST 33,54, …3) Emmi Pohjolainen LLuja 30,85.
T15 1000 m kävely (10): 1) Nina Välimäki VammsVoi 5.07,68, …7) Inari Harjunmaa LLuja 6.20,95.
T/P15 4x800 m viesti (5): 1) PorinYU 10.09,70, …5) LLuja 11.24,29 (Henrik Lehtinen, Emmi Pohjolainen, Santeri Mäkelä, Aino Lausniemi).
M17 800 m (6): 1) Niklas Erkintalo NoormNo 2.06,81, 2)Robert Silenko LLuja 2.08,35.
N17 800 m (7): 1) Aino Eno LLuja 2.27,79.
N17 keihäs (7): 1) Laura Lepistö PorinYU 36,45, …7) Henna Kaunistola LLuja 13,17.
 

Urheilulajit: