Lujalaisille voitto poikineen

25.07.2017
Piiriotteluissa Harjavallassa yhdeksänvuotiaat Eevi Pohjolainen (ylinnä) ja Liina Laine nappasivat Lujalle kaksoisvoiton. Kuva: Eija Liesmäki

Huittislaiset juniorit ovat jälleen niittäneet mainetta yleisurheilukentillä ympäri satakuntaa.
Noormarkusta matkaan tarttui pari ykkössijaa, ja Euran Pyhäjärvi Gamesissa Lauttakylän Luja oli vahvasti edustettuna monessa lajissa. Junnut nousivat ahkerasti palkintopallille, usein sinne aivan korkeimmallekin korokkeelle.
22. heinäkuuta Harjavallassa käydyistä 9–13-vuotiaiden piiriotteluista yhdeksänvuotiaat Eevi Pohjolainen ja Liina Laine sekä kymmenenvuotiaissa otellut Siiri Mäkelä ottivat hienosti mitalit.

Seppo Välimäki -aluekisat 19.7.2017 Noormarkku
P13 200m (6): 1) Kosti Saine KanksLei 26,58, 2) Elmeri Lehtinen LLuja 27,94, 3) Mikael Lähteen-mäki KanksLei 28,67.
P13 1000m (1): 1) Elmeri Lehtinen LLuja 3.18,18.
P13 Kuula (9): 1) Petrus Jakonen PorY 11,92, 2) Kosti Saine KanksLei 11,57, 3) Mikael Lähteenmäki KanksLei 10,01, 4) Elmeri Lehtinen LLuja 9,89.
T15 100m (9): 1) Laura Koivukoski EuVe 13,66, 2) Lilli Virtanen LLuja 14,11, 3) Vera Karttunen PorY 14,13.
P15 800m (3): 1) Robert Silenko LLuja 2.19,38, 2) Patrik Järvinen TP 2.20,33, 3) Konsta Vuorela JKU 2.56,02.
T15 Pituus (10): 1) Laura Koivukoski EuVe 4,96, 2) Nelli-Rosa Korpua PorY 4,90, 3) Vera Karttunen PorY 4,72, …7) Lilli Virtanen LLuja 4,20 (-1,2).

Pyhäjärvi Games Eura 20.7.2017
P15 300 m (2): 1) Robert Silenko LLuja 39,86, 2) Ilmari Vuorela LaJy 41,77.
P15 Pituus (3): 1) Trin Lipiäinen LLuja 5,43, 2) Joonatan Huila SäkU 5,09, 3) Niko Mikkola PorY 4,42.
P13 60 m (8): 1) Carlos Peltonen SäkU 7,97, 2) Ville Lehtinen Vasama 8,06, 3) Niko Mikkola PorY 8,69, …6) Erkka Maine LLuja 9,01.
P13 Keihäs (8): 1) Henrik Lehtinen LLuja 52,75, 2) Miko Tähkänen MerI 34,94, 3) Timo Hemmilä PorY 33,05.
P11 60 m (14): 1) Manu Kankaanniemi VsV 8,79, 2) Eemil Siuko PunKu 8,91, 3) Colin Evbidaru IF-Länk 9,25, 4) Niilo Harjunmaa LLuja 9,39, …6) Eerik Lehtinen LLuja 9,85, …14) Severi Laine LLuja 10,88.
P11 1000 m (4): 1) Miro Mattila LiedPa 3.33,57, 2) Hannu Sjöblom LoimLei 3.34,13, 3) Eerik Lehti-nen LLuja 3.51,82.
P11 Pituus (15): 1) Manu Kankaanniemi VsV 4,38, 2) Matias Auremaa TuUL 4,30, 3) Eemil Siuko PunKu 4,25, …5) Eerik Lehtinen LLuja 3,71, …7) Niilo Harjunmaa LLuja 3,57, …15) Severi Laine LLuja 3,12.
N 200 m (6): 1) Laura Lepistö PorY 26,56, 2) Jonna Kangasniemi NoNo 27,09, 3) Sofia SäkU 27,15, …5)Aino Eno LLuja 27,59.
N17 100 m (8): 1) Viivi Lehtinen Vasama 12,76, 2) Adeliina Herrala KK-V 13,14, 3) Saara Filppula KiukKi 13,16, 4) Aino Eno LLuja 13,19.
T15 300 m (5): 1) Linnea Wiik SibboVarg 44,34, 2) Julia Junkkala VsV 44,45, 3) Lotta-Maria Maine LLuja 44,74.
T15 Korkeus (3): 1) Siiri Tuominen KK-V 1,50, 2) Linnea Wiik SibboVarg 1,40, 3) Inari Harjunmaa LLuja 1,35.
T13 60 m (19): 1) Inkeri Ahokas PorY 8,39, 2) Sofia Määttä RaumU 8,69, 3) Aada Juhala PorTa 8,92, …12) Aino Lausniemi LLuja 9,39.
T13 200 m (13): 1) Sofia Määttä RaumU 28,57, 2) Elli-Noora PorTa 29,63, 3) Jenni Sormunen IkU 29,72, …7) Aino Lausniemi LLuja 31,40.
T11 60 m (11): 1) Ida Mäki VirttNou 9,50, 2) Elle Kariniemi LLuja 9,52, 3) Amanda Witikkala KK-V 9,59, …5) Siiri Mäkelä LLuja 10,03.
T11 150 m (8): 1) Elle Kariniemi LLuja 23,17, 2) Ida Mäki VirttNou 23,30, 3) Amanda Witikkala KK-V 23,76.
T11 1000 m (5): 1) Amanda Witikkala KK-V 3.49,99, 2) Siiri Mäkelä LLuja 3.55,89 3) Ida Mäki Virtt-Nou 3.55,95.
T11 Pituus (12): 1) Ida Mäki VirttNou 3,74, 2) Siiri Mäkelä LLuja 3,64, 3) Elle Kariniemi LLuja 3,59.
T9 40 m (16): 1) Minea Auremaa TuUL 6,90, 2) Sara Kunnas RaumU 6,92, 3) Ilona Rekola YlKi 7,28, … 6) Liina Laine LLuja 7,41.
T9 1000 m (8): 1) Jenna Pelkonen KiukKisail 3.59,95, 2) Auni Viitasalo KiukKisail 4.02,44, 3) Stella Määttänen NoNo 4.04,15, 4) Liina Laine LLuja 4.10,80.
T9 Pituus (20): 1) Minea Auremaa TuUL 3,45, 2) Sara Kunnas RaumU 3,41, 3) Sanni Tähtinen VampU 3,20, 4) Liina Laine LLuja 3,13.

Piiriottelut 9-13 v, Harjavalta 22.7.2017
T9 4-ottelu (19). Lajit: 40 m, 800m, korkeus, keihäs: 1) Eevi Pohjolainen LLuja 667 (7,16, 3.06,54, 100, 15,39), 2) Liina Laine LLuja 594 (7,23, 3.11,11, 95, 13,48), 3) Jenna Pelkonen KiukKisail 548.
T10 4-ottelu (12). Lajit: 800 m, 60 m aidat, korkeus, keihäs: 1) Nuppu Willman NoNo 1228, 2) Siiri Mäkelä LLuja 808 (3.02,73, 12,21, 106, 15,12), 3) Ella Kause PorY 805.
P11 4-ottelu (7). Lajit: 800 m, 60 m aidat, korkeus, keihäs: 1)Manu Kankaanniemi VsV 1830, 2) Veikka Loikas PorY 1199, 3) Niklas Ranne PorY 1028, …7) Severi Laine LLuja 694 (3.42,32, 13,30, 109, 19,22).

Varstakisat Urjala 23.7.2017
P11 60m (18): 1) Eemil Siuko PunKu 8,76, 2) Konsta Manninen KestjNS 8,94, 3) Tuomas Rättö HämeenlTA 9,17, 4) Niilo Harjunmaa LLuja 9,18.
P11 Pituus (19): 1) Tuomas Rättö HämeenlTA 4,25, 2) Konsta Manninen KestjNS 4,18, 3) Eemil Siuko PunKu 4,10, …9) Niilo Harjunmaa LLuja 3,63.
T15 Korkeus (5): 1) Siiri Tuominen KK-V 151, 2) Laura Sanden URJU 140, 3) Inari Harjunmaa LLuja 140.
M17 Pituus (3): 1) Ville Tuki TammRy 5,36, 2) Arttu Tauriainen PerU 5,32, 3) Trin Lipiäinen LLuja 5,22.

Urheilulajit: