Markus Tähtinen Maisematiemaratonin voittoon

10.09.2016

Huittisissa juostiin lauantaina jo kahdeskymmenes Maisematiemaraton. Juoksijat taittoivat taivalta Urjalasta Punkalaitumen kautta Huittisiin lämpimässä syyssäässä. Maratonin voiton vei miesten sarjassa Markus Tähtinen Säkylästä ajalla 2.51.53.
Naisten maratonvoittajaksi juoksi raumalainen Paula Hyvärinen ajalla 3.39.09.
Puolimaratonin miesten sarjan voitti Kylmäkosken Veikkojen Markus Välimäki ajalla 1.19.37. M50-sarjassa voitto sen sijaan tuli Huittisiin. Sen toi ylivoimaisesti sarjan parhaan ajan, 1.15.37, juossut Jouko Mahlamäki. Hänen aikansa oli jopa yleisen sarjan voittoaikaa parempi.
Naisten puolikkaalla voiton vei ajalla 1.54.04 huittislainen Noora Ranta. Myös puolimaratonin kolmas ja neljäs sija tulivat Huittisiin. Kolmas oli Julia Laamanen ajalla 2.03,10 ja neljäs Marjo Hyrkäs ajalla 2.06.32.

 

Maisematiemaraton 2016,
Urjalan Valajärvi, Punkalaidun, Huittinen

Sija Kilpailijan numero Kilpailijan nimi Seuran nimi Tulos Ero voittajaan
MMY Miehet 42.195 km
1. 8 Tähtinen Markus Säkylä 2:51:53
2. 1 Ruohola Tuomas Klaukkala 2:55:56 4:03
3. 5 Isoaho Janne Alavus 3:03:40 11:47
4. 7 Pitkänen Teemu Turku 3:16:01 24:08
5. 2 Saarinen Samuli Nokia 3:42:14 50:21
6. 3 Sandvik Kim Tampere 5:24:57 2:33:04
7. 4 Väkiparta Petteri Juoksukaljat Pirkkala 5:25:35 2:33:42
8. 6 Saukkonen Kalevi VsVU 7:05:22 4:13:29

MM40 Miehet 40 vuotta 42.195 km
1. 25 Isoaho Marko Tampere 3:14:48
2. 27 Pihlavirta Sami Nokia 3:45:11 30:23
3. 26 Lahti Antti Sasky 4:27:40 1:12:52
4. 28 Rantahalvari Arto 4:37:44 1:22:56
5. 29 Vähä-Piikkiö Kalle Rusko 5:53:39 2:38:51

MM45 Miehet 45 vuotta 42.195 km
1. 48 Uusitalo Janne FMR 4:20:18
2. 47 Kerttunen Juha Järvenpää 4:33:55 13:37

MM50 Miehet 50 vuotta 42.195 km
1. 71 Julin Petri Turku 3:26:50
2. 73 Koskela-Koivisto Marko Pirkkala 3:33:02 6:12
3. 74 Wiik Pekka Huittinen 4:14:09 47:19
4. 72 Santala Pasi Rauma 4:14:09 47:19
5. 70 Helppolainen Pasi Eki Kokemäki 4:19:48 52:58
6. 69 Alkiora Petri Polamk Espoo 5:07:17 1:40:27

MM55 Miehet 55 vuotta 42.195 km
1. 94 Sahla Reijo Littoinen 3:51:16
2. 92 Peltomaa Reijo KanMara Pomarkku 3:52:36 1:20
3. 93 Reunanen Jari Virttaan Nousu 3:53:54 2:38
4. 95 Niinisalo Jari Team Jaksaa & co 4:15:06 23:50
5. 91 Pajula Heikki Aura 4:38:13 46:57

MM60 Miehet 60 vuotta 42.195 km
1. 119 Malinen Pasi Eura 3:27:57
2. 120 Koskinen Markku 100mc.fi 3:44:12 16:15
3. 118 Tatti Pekka Huittisten Maratoonarit 3:45:48 17:51
4. 117 Sjöblom Reijo Olkiluodon Voima 4:01:05 33:08
5. 113 Halkivaha Erkki Oripää 4:02:17 34:20
6. 114 Kainulainen Tapio Lempäälä 4:24:24 56:27
7. 116 Peltonen Pasi 4:58:31 1:30:34

MMK60 Miehet 60 Käsipyörä 42.195 km
1. 121 Syrjälä Aarre Jokioinen 2:08:01

MNY Naiset 42.195 km
1. 136 Hyvärinen Paula Rauma 3:39:09
2. 137 Ritvonen Minna Liikuttavat Sastamala 4:29:14 50:05
3. 135 Granroth Kati Harjavalta 4:39:21 1:00:12

MN40 Naiset 40 vuotta 42.195 km
1. 157 Ahonoja Pia Järvenpää 4:33:52
2. 158 Palevuo-Antas Pia Riihimäki 4:44:33 10:41

MN50 Naiset 50 vuotta 42.195 km
1. 182 Närvä Minna Valkeakoski 3:49:13
2. 179 Lehtinen Heli FMR 3:51:28 2:15
3. 181 Santala Mari Rauma 3:55:57 6:44
4. 180 Pajula Helena Ypäjän Yllätys 4:17:53 28:40

PMMY Miehet, puoli 21 km
1. 206 Välimäki Markus Kylmäkosken Veikot 1:19:37
2. 209 Toivola Aleksi Kemiön Kiilat 1:33:53 14:16
3. 208 Sivula Riku Sammun Kunto 1:41:25 21:48
4. 202 Nurmi Pekka Liikuttavat Sastamala 1:47:37 28:00
5. 212 Haavisto Henri Lempäälä 1:53:07 33:30
6. 210 Ojala Ville Ulvila 1:53:59 34:22
7. 205 Toivo Marko NOT-OK PKSSK 1:56:55 37:18
8. 201 Ahonen Jussi Punkalaidun 1:58:04 38:27
9. 204 Ruusela Teemu Huittinen 2:01:16 41:39
10. 207 Kiuru Artturi Huittinen 2:19:47 1:00:10
11. 211 Hietikko Kim Tampere 2:25:22 1:05:45
DNS 203 Peurala Matti Punkalaidun -

PMM40 Miehet 40 vuotta, puoli 21 km
1. 264 Leinonen Vesa Nakkila 1:43:29
2. 265 Nieminen Kari Liikuttavat 1:47:37 4:08
3. 266 Nokkala Mikko Lauttakylän Luja 1:49:08 5:39
4. 267 Vaintola Tomi Alastaron Urheilijat 1:54:50 11:21
5. 270 Nieminen Pasi Sammun Kunto 1:58:45 15:16
6. 263 Ketonen Tero Pöytyä 2:07:51 24:22
7. 262 Karttunen Tapio Huittinen 2:27:42 44:13
8. 268 Vuori Harri Rusko 2:27:55 44:26
9. 269 Saikkonen Heikki Punkalaidun 2:39:22 55:53
DNS 261 Heikkonen Rami SuSi Karjalohja -

PMM50 Miehet 50 vuotta, puoli 21 km
1. 306 Mahlamäki Jouko Lauttakylän Luja 1:15:37
2. 311 Virta Markku Loimaan Leisku 1:26:56 11:19
3. 305 Leppänen Pekka Mellilä 1:32:48 17:11
4. 310 Saari Timo Liikuttavat Sastamala 1:38:50 23:13
5. 302 Kokkonen Asko Vampulan Urheilijat 1:49:22 33:45
6. 313 Uotila Mikko Urjala 1:50:49 35:12
7. 314 Marila Harri Liikuttavat 1:51:25 35:48
8. 312 Pakkanen Juha PIR-HI 1:51:29 35:52
9. 309 Nummela Timo Vesinummela Oy 1:59:47 44:10
10. 307 Moilanen Petri Hämeenlinna 2:01:05 45:28
11. 308 Niemi Jari PunKu 2:05:07 49:30
12. 303 Korteniemi Jouko Lempäälä 2:06:15 50:38
13. 304 Kuntsi Pekka Vampulan Urheilijat 2:08:34 52:57
14. 301 Isosaari Esa Wanajan juoksuklubi 2:20:36 1:04:59

PMM60 Miehet 60 vuotta, puoli 21 km
1. 350 Nikkilä Hannu Tyrvää 1:46:27
2. 348 Virtanen Pentti Äetsän Kunto -81 1:46:41 14
3. 344 Kortelahti Juhani Punkalaidun 1:46:58 31
4. 341 Hannikainen Jorma Vihdin Urheiluveteraanit 1:47:20 53
5. 349 Yli-Huhtala Teuvo Liikuttavat 1:51:12 4:45
6. 347 Virko Esa Vahdon Tuisku 1:56:20 9:53
7. 345 Oinaanoja Jorma Huittinen 1:56:26 9:59
8. 342 Henttinen Tapani PunKu 1:57:20 10:53
9. 346 Peurala Pekka Punkalaidun 2:11:25 24:58
10. 115 Lukkarinen Esa Team Raju Laitila 2:17:58 31:31
DNS 343 Holmberg Rolf FMR Turku -

PMNY Naiset, puoli 21 km
1. 372 Ranta Noora Huittinen 1:54:04
2. 366 Lastunen Heidi Salo 1:56:28 2:24
3. 365 Laamanen Julia Huittinen 2:03:10 9:06
4. 361 Hyrkäs Marjo Huittinen 2:06:32 12:28
5. 368 Määttä Jenna Nokia 2:07:37 13:33
6. 363 Kuntsi Aino Vampulan Urheilijat 2:08:34 14:30
7. 371 Sivula Heidi Huittinen 2:09:20 15:16
8. 367 Mäkelä Joanna Ylöjärvi 2:29:05 35:01
9. 362 Jonkka Laura Punkalaidun 2:31:57 37:53
10. 369 Rovaharju Katja Huittinen 2:32:12 38:08
10. 370 Saha Sini Huittinen 2:32:12 38:08
12. 373 Ritola Teija Eura 2:36:41 42:37
DNS 364 Laaksonen Ninnu Nokia -

PMN40 Naiset 40 vuotta, puoli 21 km
1. 419 Tryyki Päivi Liikuttavat 1:40:10
2. 411 Asa Lotta PunKu 1:47:26 7:16
3. 421 Haavisto Marita Kuljun Kusema 1:51:12 11:02
4. 415 Nuojua Satu Espoo 1:56:37 16:27
5. 414 Lenardic Sanja Karjalohja 1:56:45 16:35
6. 417 Savolainen Elina Lauttakylän Luja 1:57:49 17:39
7. 420 Rapeli Nina Liikuttavat 2:06:46 26:36
8. 413 Kyeemyint-Kaski May Espoo 2:13:27 33:17
9. 418 Kiuru Sari Huittinen 2:27:55 47:45
DNS 416 Rantoja Katja Riihimäki -

PMN50 Naiset 50 vuotta, puoli 21 km
1. 462 Hakala Anne Sporttiveteraanit Helsinki 1:42:42
2. 465 Tolvi Anna FunRun Salo 1:44:16 1:34
3. 467 Vatka Riitta Nokia 1:59:51 17:09
4. 464 Laihonen Merja Pori 2:13:37 30:55
5. 468 Kykylä Tuula VampU 2:17:17 34:35
6. 461 Aro Tuija Huittinen 2:27:59 45:17
7. 466 Turunen Seija Alastaro 2:42:37 59:55
8. 463 Hemmo-Markkula Mari 3:23:02 1:40:20

MWARN WarttiMaratonN 10 km
1. 535 Häkkinen Anna-Liisa PunKu 39:10
2. 536 Joensuu Niina Kokemäki 47:20 8:10
3. 412 Kivi Leena Harjavalta 47:52 8:42
4. 542 Pitkänen Anne Punkalaidun 48:09 8:59
5. 541 Nieminen Johanna VsV 48:21 9:11
6. 554 Piha Päivi Pöytyä 49:35 10:25
7. 546 Tenkanen Virpi Loimaa 51:27 12:17
8. 550 Palonen Arja KPK247 52:29 13:19
9. 540 Mikkola Johanna Turku 55:36 16:26
10. 548 Vainio Pirjo Nummela 56:37 17:27
11. 549 Niemensalo Heidi Huittinen 57:11 18:01
12. 551 Langenoja Marianna Huittinen 58:29 19:19
13. 534 Huhtala Johanna Äetsän Kunto -81 58:32 19:22
14. 539 Mattila Pia Sastamala 59:21 20:11
15. 547 Urpo Liisi Somero 1:01:29 22:19
16. 532 Ahonen Leena Huittinen 1:05:49 26:39
17. 538 Kiuru Jaana Äetsän Kunto -81 1:07:01 27:51
17. 552 Ahonen Leena Huittinen 1:07:01 27:51
19. 531 Aapro Katja Punkalaidun 1:09:34 30:24
20. 553 Marttila Siru PunKu 1:12:44 33:34
21. 533 Antila Marita Forssa 1:14:05 34:55
22. 544 Roitto-Mäkelä Niina Mänttä-Vilppula 1:14:07 34:57
DNS 537 Järvi Paula Yu -95 Kokemäki -
DNS 543 Rehakka Susanna Huittinen -
DNS 545 Ruohomäki Arja Huittinen -

MWARM WarttiMaratonM 10 km
1. 513 Nikkilä Sami VsV 38:01
2. 502 Koivula Juha-Pekka Sastamala 38:45 44
3. 511 Färm Jukka PoKu 42:04 4:03
4. 508 Keero Janis Espoo 44:36 6:35
5. 510 Moilanen Jukka PoKu 45:40 7:39
6. 509 Malm Janne Pori 47:50 9:49
7. 503 Langenoja Olli Huittinen 49:41 11:40
8. 512 Timonen Olli Loimaa 51:42 13:41
9. 507 Vainio Juha Nummela 54:07 16:06
10. 505 Pöllänen Janne Nakkila 56:07 18:06
11. 504 Mäkelä Jukka Mänttä-Vilppula 1:04:03 26:02
12. 501 Antila Petri Punkalaidun 1:14:05 36:04
DNS 506 Silenko Robert Lauttakylän Luja -

MWPAN WarttiPatikkaN 10 km
1. 589 Tuominen Mari Alastaro 57:15
2. 586 Lehtilä Minna Alastaron Urheilijat 1:03:18 6:03
3. 587 Mäki Tytti Alastaro 1:04:26 7:11
4. 588 Ruoho Taina 1:14:10 16:55
5. 590 Heinonen Katja Ypäjä 1:25:29 28:14

MWPAM WarttiPatikkaM 10 km
1. 571 Lauhanen Risto Lauttajärvi Bisons 53:59

P05 Miehet 5 vuotta 0.4 km
1. 603 Mäkelä Santeri Lauttakylän Luja 2:05
2. 606 Saha Onni Huittinen 2:41 36
3. 601 Evala Eetu Huittinen 2:48 43
4. 605 Kiuru Elias Huittinen 3:05 1:00
5. 607 Saha Niilo Huittinen 3:05 1:00
6. 602 Kangasperko Leevi Turku 4:00 1:55

T05 Naiset 5 vuotta 0.4 km
1. 801 Anttila Milja Nakkilan Vire 2:06
2. 803 Häkkinen Mette Punkalaidun 2:23 17
3. 804 Ranta Tytti Huittinen 2:34 28
4. 805 Saarinen Siiri Nokia 3:17 1:11
5. 802 Helkkula Adele Eura 3:18 1:12
6. 806 Kiuru Seela Huittinen 3:55 1:49
7. 604 Saarinen Emmi Nokia 4:21 2:15
DNF 807 Ranta Lilli Huittinen -

P07 Miehet 7 vuotta 2 km
1. 644 Turgan Rimo Huittinen 12:00
2. 641 Helkkula Andreas Eura 12:48 48
3. 642 Häkkinen Veeti Punkalaidun 14:21 2:21
DNS 643 Laamanen Roma Lauttakylän Luja -

T07 Naiset 7 vuotta 2 km
1. 841 Kangasperko Sanni Turku 12:51
2. 842 Sivula Senni Lauttakylän Luja 15:12 2:21

P09 Miehet 9 vuotta 2 km
1. 681 Helkkula August Eura 10:12
2. 682 Mäkelä Sakari Lauttakylän Luja 10:29 17

T09 Naiset 9 vuotta 2 km
1. 881 Aarnio Aino Ylöjärven Ryhti 9:58
2. 887 Mäki Ida Virttaan Nousu 10:19 21
3. 886 Mäkelä Siiri Lauttakylän Luja 10:28 30
4. 889 Teronen Anni VsV 10:29 31
5. 885 Laine Liina Lauttakylän Luja 10:34 36
6. 888 Pohjolainen Eevi Lauttakylän Luja 11:23 1:25
7. 884 Kaapu Milja PunKu 12:19 2:21
8. 882 Alanen Aada Lauttakylän Luja 13:24 3:26
9. 890 Kaunistola Heidi Lauttakylän Luja 14:11 4:13
10. 883 Anttila Kerttu Nakkilan Vire 14:58 5:00

P11 Miehet 11 vuotta 2 km
1. 722 Helkkula Emanuel Eura 9:47
2. 723 Lehtilä Teemu Alastaron Urheilijat 10:35 48
3. 726 Lehtinen Verneri Lauttakylän Luja 10:37 50
4. 724 Mattila Eetu Virttaan Nousu 10:56 1:09
5. 721 Heikkinen Niko PunKu 11:22 1:35
6. 725 Laine Severi Lauttakylän Luja 11:33 1:46

T11 Naiset 11 vuotta 2 km
1. 921 Aarnio Ada Ylöjärven Ryhti 9:10
2. 923 Anttila Aino Nakkilan Vire 10:43 1:33
3. 922 Alanen Jenny Lauttakylän Luja 12:53 3:43

P13 Miehet 13 vuotta 4 km
1. 762 Lampinen Aleksi PunKu 18:33
2. 761 Alanen Akseli Lauttakylän Luja 21:52 3:19

T13 Naiset 13 vuotta 4 km
DNS 961 Heikkinen Heidi PunKu -
DNS 962 Pohjolainen Emmi Lauttakylän Luja -
DNS 963 Vaintola Eveliina Alastaron Urheilijat -

Urheilulajit: