Lujalaisille kahdeksan mitalia karnevaaleista

16.07.2013

Kesäkuun viimeinen viikonloppu oli urheilussa karnevaalien aikaa. Lauttakylän Lujan urheilijat menestyivät hyvin. Mitalin saivat Frans Hakasuo, Marika Haavisto, Daniel Ivanoff, Iida-Maria Ivanoff, Henrik Lehtinen, Erkka Maine, Jere Salo ja Annika Savolainen.

Seiväskarnevaalit, Somero 27.6.
T15 seiväs (17): 1) Elina Lampela OulPy 380, 2) Margit Kalk EST 350, 3) Sanni Pajasmaa NurmijYU 340, …6) Pinja Koivumäki LLuja 320.
Kuula- ja kiekkokarnevaalit, Kokemäki 27.6.
P10 kuula (6): 1) Otso Uusitalo EsboIF 8,26, 2) Valtteri Hujo VsV 7,94, 3) Atte Kangas KälvTa 7,28, …6) Veeti Laine LLuja 6,67.
P11 kuula: 1) Frans Hakasuo LLuja 9,63, 2) Kim Välimäki VsV 5,45.
P11 kiekko (4): 1) Frans Hakasuo LLuja 22,59, 2) Manu Kurri NakkVire 19,55, 3) Zacharias Hagback TjöckIK 15,75.
T14 kuula (3): 1) Helena Leveelahti VirtU 13,12, 2) Venla Ruotanen YlivKu 11,74, 3) Marika Haavisto LLuja 10,60.
T14 kiekko (5): 1) Helena Leveelahti VirtU 49,41, 2) Eveliina Salminen LiedPa 30,36, 3) Pihla Karhunen HämeenlTa 28,79, …5) Marika Haavisto LLuja 24,37.
Moukarikarnevaalit, Kaustinen 27.6.
M17 moukari (3): 1) Daniel Ivanoff LLuja 68,76, 2) Aapo Laine KristU 63,80, 3) Evert Vikman IFÅsarna 59,45.
T14 moukari: 1) Janina Ylinen KauhajKa 43,87, 2) Iida-Maria Ivanoff LLuja 43,14.
Keihäskarnevaalit, Pihtipudas 27.6.
P9 keihäs (11): 1) Heikki Sipola LimNM 28,36, 2) Henrik Lehtinen LLuja  27,07, 3) Lenni Yli-Kotila KannU 24,98, …6) Erkka Maine LLuja 20,78.
P9 keihään joukkuekilpailu (1): 1) Lauttakylän Luja 47,27 (Henrik Lehtinen 27,07, Erkka Maine 20,20).
M22 keihäs (11): 1) Toni Sirviö SulkU 74,07, 2) Joel Karjalainen KerimU 72,59, 3) Jere Salo LLuja 69,42.
Korkeuskarnevaalit, Nastola 27.6.
T15 korkeus (12): 1) Sonja Alasaukko-oja LapLu 167, 2) Jonna Neste AlavU 164, 3) Pii Pankakoski HKV 158, …7) Annika Savolainen LLuja 150.
Seiväskarnevaalit leirikilpailut, Somero 30.6.
T15 seiväs (12): 1) Margit Kalk EST 340, 2) Alina Strömberg LarsmoIF 320, 3) Veera Möttönen RaahVe 310, …4) Pinja Koivumäki LLuja 300.
Kuula- ja kiekkokarnevaalit, leirikilpailut, Kokemäki 30.6.
T14 kuula: 1) Helena Leveelahti VirtU 12,55, 2) Marika Haavisto LLuja 9,72.
T14 kiekko: 1) Helena Leveelahti VirtU 47,71, 2) Eveliina Salminen LiedPa 30,63, 3) Pihla Karhunen HämeenlTa 29,00, 4) Marika Haavisto LLuja 28,64.
Korkeuskarnevaalit, leirikilpailut, Nastola 30.6.
T15 korkeus (10): 1) Sonja Alasaukko-oja LapLu 165, 2) Annika Savolainen LLuja 153, 3) Pii Pankakoski HKV 149.

Nuorten kilpailut, Humppila 28.6.
T13 60 m (8): 1) Veera Matintalo Lauttakylän Luja 8,0h, 2) Riikka Lankinen Raision Kuula 9,1h, 3) Elina Kauranen Loimaan Leisku 9,2h.
T13 pituus (9): 1) Veera Matintalo LLuja 4,27, 2) Elina Kauranen Loimaan Leisku 4,19, 3) Noora Savolainen Loimaan Leisku 3,75.
T13 kuula (7): 1) Veera Matintalo LLuja 8,35, 2) Tinka Gylling Tampereen Pyrintö 8,12, 3) Senja Kallio Humppilan Yri 7,98.

Urheilulajit: